Para Transferi

Cepbank Nedir, Cepbank Para Transferi Yöntemleri

Cepbank nedir? Cebe havale nasıl yapılır? ATM’den cepbank yapılır mı? Cebe havalede isim görünür mü? Bu soruların cevaplarını ve cepbank ile ilgili merak edilen diğer detayları sizler için derledik.

Cepbank Nedir? Cebe Havale Nasıl Yapılır, ATM’den Yapılır Mı?

Cepbank; herhangi bir kişinin cep telefonu numarasına para göndermektir. Bu işlem sadece ilgili hizmetin olduğu banka müşterileri tarafından yapılabilir. Cepbank için bankaların önemli kısmı herhangi bir ücret talep etmez. Ancak bazı bankalar düşük miktarda komisyon alabilir.

Cepbank Nedir, ne demek oluyor
Cepbank Nedir, ne demek oluyor

Cep telefonundan para göndermek, bankaların yakın zamanda vermeye başladığı hizmetlerden birisidir. Para göndermek için normalde havale ve EFT gibi seçenek var. Ancak bu seçenekler bazen ihtiyaç ve beklentileri karşılamayabiliyor. Bundan dolayı insanlar farklı para gönderme seçeneklerini ihtiyaç duyuyor. İşte bu ihtiyacın karşılanması için cepbank (cebe havale) yöntemi geliştirilmiştir.

Cepbank 24 Saat İçinde Çekilmezse Ne Olur?

Cepbank, 24 saat içinde çekilmezse para göndericinin hesabına aktarılır. Cepbank ile gönderilen paranın en geç 24 saat içerisinde çekilmesi gerekiyor. Aksi durumda işlemin tekrarlanması gerekir. Ayrıca alıcı tarafından para çekme işlemi sırasında ilgili bilgilerin 3 defa yanlış girilmesi durumunda da para yine göndericiye aktarılır.

Garanti cepbank para çekilmezse ne olur şeklindeki sorunun cevabı da bu şekildedir. Bütün bankalar güvenlik gerekçesi ile böyle bir uygulama yapıyor. Cebe havale işlemini hangi banka üzerinden yaparsanız yapın, 24 saat içerisinde çekilmesi gerektiğini unutmayın.

Cepbank Nedir, Nasıl Para Gönderilir, Alınır
Cepbank Nedir, Nasıl Para Gönderilir, Alınır

PTT Cepbank Nedir, Nasıl Kullanılır?

PTT cepbank yapabilmek için öncelikle PTT’de hesabınız olması ve hesabınıza bağlı internet bankacılığının açık olması gerekiyor. Eğer PTT’de hesabınız var ise Google Play Store veya AppStore üzerinden PTT uygulamasını indirmelisiniz. Uygulamaya kişisel bilgilerle giriş yaptıktan sonra sırasıyla Para Transferi > Cebe Havale adımlarını izleyerek cepbank yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Fastpay nedir, ücretli mi?

Cepbank Nasıl Yapılır?

Cepbank yapmak için bir banka hesabınızın olması ve bankanızın cebe havale hizmetinin bulunması gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden ilgili işlemi yapabilirsiniz. Mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra sırasıyla Para Transferi > Cebe Havale adımlarını izlemeniz yeterli olacaktır.

Cebe havale işlemini ATM’ler üzerinden de yapmak mümkün. Bunun için kartsız işlemler menüsü dahi kullanılabilir. Kartsız işlemler bölümündeki para gönderme seçenekleri arasından Cebe Havale yöntemini seçerek istediğiniz kişinin cep telefonu numarasına para gönderebilirsiniz.

Cebe hava yapıldıktan sonra sistem tarafından para gönderdiğiniz kişinin telefon numarasına bir kod gönderiyor. Bu kod ile birlikte para en yakın ATM’den çekilebilir.

Cebe para göndermenin en önemli avantajlarından birisi karşıdaki kişinin banka hesabının bulunma zorunluluğunun olmamasıdır. Yani para göndereceğiniz kişinin banka hesabı olmasa da cep telefonu numarasına para gönderebilirsiniz.

Cebe havale genel olarak bu şekilde yapılır. Bütün bankalardaki uygulamalar küçük farklılıklar dışında böyledir. Akbank cepbank, Ziraat cepbank, Yapı Kredi cepbank ve Halkbank cepbank için izlenmesi gereken yollar bu şekildedir. Halkbank mobil, Ziraat mobil ve Akbank mobil ile cebe havale yapılabilir.

Garanti Cebe Havale Çekilmezse Ne Olur?

Garanti cebe havale çekilmezse para göndericinin hesabına aktarılır. Cebe yapılan havale sonrasında paranın çekilmesi için müşterilere 24 saat süre verilir. Bu süre içerisinde paranın çekilmesi gerekiyor. Eğer bu sürede para çekilmez ise SMS ile gönderilen şifre otomatik olarak iptal edilir ve para, ilk iş gününde göndericinin hesabına aktarılır.

CepBank İptal Edilir Mi?

Cepbank, iptal edilebilir. Bazen cep telefonu numarasının hatalı yazılmasından bazen de daha farklı bir nedenden dolayı yapılan işlem iptal edilmek istenebilir. İptal işleminin yapılabilmesi için paranın henüz çekilmemiş olmaması gerekiyor. Aksi durumda cepbank iptal edilemez.

Cepbank iptali için bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek yeterli olacaktır.

CepBank Kaç Saat İçinde Çekilmezse Ne Olur?

Cepbank (cebe havale) işleminden sonra bankalar tarafından paranın çekilmesi için 24 saat süre verilir. Bu süre içerisinde para çekilmez ise göndericinin hesabına geri gönderilir.

Garanti Cebe Gönderilen Para Nasıl Çekilir?

Garanti cebe gönderilen para, ATM lerden çekilebilir. Bunun için cep telefonu numarası ve cep telefonu numaranıza gelen kodu ATM’nin ilgili alanına girmeniz yeterli olacaktır.

  • En yakın Garanti Bankası ATM’sine giderek Giriş butonuna basın.
  • Açılan menüden Cepbank Para Çekme seçeneğine tıklayın.
  • Açılan bölüme göndericinin telefon numarasını, kendi cep telefon numaranızı ve gelen kodu girin.

Bu adımların ardından ATM’den paranızı çekebilirsiniz.

Cebe Havale Ne Kadar Sürer?

Cebe havale, ortalama 2- 5 dakika sürer. İşlemi tamamladıktan sonra alıcının telefonuna gelen kod paranın aktarıldığını gösterir. Alıcı bu kod ile birlikte banka ATM’lerini kullanarak parayı çekebilir.

İş Bankası Cebe Havale Ne Zaman Gelir?

İş Bankası cebe havale, birkaç dakika içerisinde gelir. Bankacılık işlemlerdeki yoğunluğa göre 5 dakikaya kadar gecikme yaşanabilir. Ancak genel manada cebe havale oldukça kısa sürede sonuçlanır.

İş Bankası Cebe Havale Hafta Sonu Yapılır Mı?

İş Bankası cebe havale 7/24 yapılabilir. Bu işlem için herhangi bir zaman kısıtlaması yok. Kullanıcılar, istedikleri zaman istedikleri cep telefonu numarasına para gönderebilir.

ATM den Cep Telefonuna Para Gönderme

ATM den cep telefonuna para göndermek için ATM’deki para transferi menüsüne girilmelidir. Bu menüde yer alan cebe havale işlemini seçerek istediğiniz cep telefonu numarasına para gönderebilirsiniz. Burada bahsedilenler aynı zamanda Ziraat Bankası ATM’den cebe havale nasıl yapılır sorusunun da cevabıdır. İnternet şubesine erişim sağlayamayanlar burada bahsedilen yolu kullanarak cebe havale yapabilir.

ATM'den Cebe Havale Nasil Yapilir?

ATM’den cebe havale para transferi menüleri kullanılarak yapılabilir. İlgili bankacılık işlemini yapabilmek için karşıdaki kişinin banka hesabı olmasına gerek yok. Banka hesabı olmadan da buradaki işlemler yapılabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu