Kredi Kartı

Kredi Kartı Limit Yükseltme Hilesi

Kredi kartı limit yükseltme hilesi nedir? Kredi kartı limitinizi nasıl arttırabilirsiniz? Kredi kartı limit artırımı ve konuya ilişkin merak edilen diğer hususları sizler için araştırdık.

2023 Yılında Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limit yükseltme, bankaların müşteri hizmetleri ile görüşülerek yapılabilir. Düzenli olarak kullandığınız kredi kartınızın limiti yetersiz gelmeye başladığında bankanızla görüşerek limit artırımı talebinde bulunabilirsiniz. Banka, sizin bu talebinizi detaylı olarak değerlendirir ve sonuca bağlar. Talebiniz kabul edilerek limitiniz arttırılabilir veya talebiniz reddedilebilir.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Hilesi Var Mı
Kredi Kartı Limit Yükseltme Hilesi Var Mı

Bankalar, sunmuş olduğu bütün hizmetlerinde garantici bir yaklaşım izlerler. Kredi kartları, bankaların hassasiyet gösterdiği alanlardan birisidir. Nihayetinde bu kartlar ile müşterilerine kart limiti kadar kredi sunmuş oluyorlar. Dolayısıyla ödeme konusunda sorun yaşamamak için kart limitlerini belirlerken dikkatli hareket ediyorlar.

Geçmişte kredi kartı limitlerinde bankalar oldukça bonkördü. İşsiz olan kişilere dahi yüksel limitler tanımlanıyordu. Ancak bu durum kısa bir süre sonra hem bankaların hem de insanların mağdur olmasına neden oldu. Kredi kartlarından yüklü harcamalar yapan kişiler maddi olarak iflas ettiler. Bankalar ise alacaklarını tahsil edemedi. İşte bu olaydan sonra kredi kartı limitlerini arttırmak güçleşti.

Kredi kartı limitinizi arttırmak için bankanızla görüşebilirsiniz. Mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Ancak mali gücünüze ve bankacılık işlemlerinizdeki tutumunuza göre talebiniz kabul edilir veya reddedilir.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası kredi kartı limit arttırma nasıl yapılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti artırımında bulunmadan önce limitlerin nasıl belirlendiğini bilmek faydalı olacaktır. Geçmişte limit konusunda herhangi bir düzenleme yoktu ve inisiyatif tamamen bankalardaydı. Bankalar, müşterilerine farklı seviyelerde limitler belirleyebiliyordu. Ancak yapılan düzenleme ile bu konuda bankalara sınırlama getirildi.

Kredi kartı limit nasıl belirlenir sorusunun cevabı yasal bir düzenleme ile verilmiştir. Bu düzenlemeye göre ilk defa kredi kartı kullanmaya başlayanlar maaşlarının iki katı kadar limite sahip olabilir. Buradaki sınırlar ilk 2 yıl için geçerlidir. İlk 2 yıldan sonra ise kullanıcılar maaşlarının 4 katı kadar kredi kartı limitine sahip olabilir.

5.000 TL geliri olan biri ilk defa kredi kartı kullanmaya karar verdiğinde limiti en fazla 10.000 TL olabilir. İlk yılda kartı limiti 10.000 TL’yi geçemez. İlk 2 yıldan sonraki dönemde ise kart limiti en fazla 20.000 TL olabilir. Burada belirtilen rakamlar bütün kartların toplam limiti için geçerlidir.

5.000 TL gelire sahip olan bu kişi A bankasından 20.000 TL limitli kredi kartına sahipse, farklı bankalardan kredi kartı alamaz. A bankasından 12.000 TL limitli karta sahipse, diğer bankalar için 8.000 TL limit hakkı kalmış demektir. Bankalar kredi kartı limiti belirlerken buradaki hususlara göre hareket ediyor.

İlginizi çekebilir: Denizbank kredi kartı limit arttırma nasıl yapılır?

Kredi Kartı Limit Yükseltme Hilesi Nasıl Yapılır
Kredi Kartı Limit Yükseltme Hilesi Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Limit Yükseltme Hilesi Var Mı?

Kredi kartı limit yükseltme hilesi, kısa sürede limit arttırma olarak ifade edilir. Aslında burada bir hileden veya yasal olmayan bir işlemden bahsetmek yanlıştır. Limit yükseltme hilesinin temelinde bankayı hızlı bir şekilde ikna etmek var.

Banka tarafından kart limiti belirlenirken ilgili kişinin gelir seviyesi dikkate alınır. Aylık gelir ne kadar yüksekse belirlenen limit de o kadar yüksek olacaktır. İşte hile, tam bu noktada devreye giriyor. Günümüzde insanların gelirleri yılın bazı bölümlerinde değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin; memurların maaşları Ocak ve Temmuz aylarında artıyor. Esnaflar, yaz aylarında daha fazla kazanç elde ediyor.
İşte böylesine dönemlerde bankaya müracaat ederek gelirinizin arttığını belgeleri ile bildirebilirsiniz. Bankayı ikna edebilirseniz henüz siz talep etmeden kredi kartı limitinizi artacaktır.

Limitinizi yükseltmek için aylık gelirinizin yüksek olması büyük önem taşıyor. Eski kart kullanıcılarının limitleri kişilerin aylık gelirinin 4 katı kadar olabiliyor. İlgili kişinin aylık geliri 4.000 TL ile kart limiti en fazla 16.000 TL, aylık geliri 5.000 TL ise kart limiti en fazla 20.000 TL olabiliyor.
Görüleceği üzere aylık gelirdeki değişim, kart limitini de direkt olarak etkiliyor. Kart limiti artırım başvurusu yapmadan önce bu hususu mutlaka dikkate alın.

Kredi kartı limit yükseltme hilesi olarak değerlendirilebilecek farklı bir husus daha var. Kredi notunuz ve aylık geliriniz limit artırımı için uygun olmayabilir. Böyle durumlarda ne kadar limit artırım başvurusu yapsanız da reddedileceğini bilirsiniz.

Dolayısıyla limit artırımına odaklanmak yerine yeni bir kredi kartı başvurusu yapmak daha mantıklı olabilir. Limit artırımı için onay vermeyen bankalar, yeni kart konusunda istediğiniz cevabı verebilir.

İlginizi çekebilir: asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?

Kredi Kartı Limit Yükseltme İpuçları

Kredi kartları limiti, bazı unsurlar dikkate alınarak belirlenir. Kart limitinizi arttırmayı düşünüyorsanız bu unsurları bilmeli ve onlara göre hareket etmelisiniz. Böylece limit artışı talebinizin kısa sürede kabul edildiğini göreceksiniz.

·         Gelir Seviyesi

Bankalar, garantici bir tutuma sahiptir. Gerek kredi kartı limitlerinde gerekse de kredilerde karşıdaki kişinin ödeme gücüne, yani gelir seviyesine göre hareket ederler. Gelir seviyeniz ne kadar yüksekse, kart limitiniz de o kadar yüksek olacaktır. Bankaya limit artırımı yapmadan önce gelir seviyenizin arttığından ve bankanın da bu durumdan haberdar olduğuna emin olun. Böyle bir durumda bankalar talebinizi kısa sürede onaylayacaktır.

·         Kredi Notu

Kredi notu, bankaların büyük önem verdiği unsurların başında gelir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankanın gözünde o kadar iyi bir müşterisiniz demektir. İyi müşterilerin istekleri ise her zaman kabul edilir. Kredi kartının limiti için başvurmadan önce kredi kartı notunuzu öğrenin. Eğer notunun ortalama seviyeden düşükse hemen başvuru yapmayın. Başvurudan önce birkaç ay boyunca kredi kartınızı düzenli olarak kullanın ve ödemeleri zamanında yapın. Banka hesabınızda sürekli para tutun. Bunlar kredi notunuzu yükseltecektir.

·         Mevcut Kredi Kartları

Birden fazla kredi kartınız olabilir. Eğer bunlardan kullanmadığınız var ise iptal ettirin. Nihayetinde limitiniz, en fazla aylık gelirinizin 4 katı kadar olabilir. Kullanmayan yüksek limitli kredi kartları, limit artırımının önündeki en önemli engellerdir. Kullanılmayan bu kartları iptal ettirerek kullanılabilir limitinizi arttırabilirsiniz.

Kart sahibinin aylık gelirinin 5.000 TL, kullanmadığı kartın limitinin 8.000 TL ve kullandığı kartın limitinin ise 12.000 TL olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda ilgili kişinin kredi notu ne kadar iyi olursa olsun, kredi kartı limit artırımı talebi kabul edilmez. Çünkü kartların toplam limiti aylık gelirin 4 katı kadardır. Bu noktada kullanılmayan kart iptal edilmeli ve limit artırım başvurusu daha sonra yapılmalıdır.

·         Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartınızı kullanırken her ay düzenli ödeme yapmanız banka açısından önemlidir. Burada asgari ödeme tutarını ödemekten değil, aylık borcun tamamının ödenmesinden bahsediyoruz. Asgari ödeme tutarının ödenmesi olumludur ancak limit artırımı için yeterli değildir. Her ay sadece asgari ödeme tutarını ödüyorsanız mevcut limitiniz dahi size fazla geliyor demektir. Böyle bir durumda bankanın talebinizi kabul etmesi mümkün değildir.

Limit arttırma talebinizin kabul edilmesini istiyorsanız kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödemeli ve kesinlikle faize düşmemelisiniz. Evet, bankalar faize düşen ve kendisine kazanç getiren müşterileri sever. Ancak onlara sahip olduklarından daha fazla limit verme yoluna gitmezler.

Burada bahsedilen hususlara dikkate ederek yapacağınız limit artırım başvurusu büyük ihtimalle kabul edilecektir. Bankanızın limitinizi ne kadar arttıracağı ise kendi inisiyatifindedir. Sizin talep ettiğiniz kadar limit artırımı yapabileceği gibi talebinizden daha azı veya daha yükseği kadar da limitinizi arttırabilir.

Kredi Kartının Limitini Yükseltmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Kredi kartı limitini yükseltmek için bankanızla görüşebilirsiniz. Mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden de limit artırım talebinizi iletebilirsiniz. Aylık geliriniz ve kredi notunuz dikkate alınarak talebinize cevap verilir.

Kart Limiti Neye Göre Artar?

Kredi kartı limiti, aylık gelirinize göre artar. Aylık geliriniz arttıkça limitiniz de artar. Eski kullanıcıların kart limitleri aylık gelirlerinin en fazla 4 katı kadar olabilir.

Kredi Kartı Limiti Kendi Kendine Artar Mı?

Bankaların uygulamalarına bağlı olarak siz talep etmeden de kredi kartı limitiniz artabilir.

Kredi Kartı Limit Arttırma Talebi Puan Düşürür Mü?

Kredi kartı limiti arttırma talebinde bulunmanın kredi puanı üzerine bir etkisi yoktur. Ancak kısa süre içerisinde sık sık limit artırım talebi banka nezdinde hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

Garanti Kart Limiti Nasıl Arttırılır?

Garanti Bankası kredi kartı limit artırımı; ATM’lerden, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, banka şubelerinden ve telefon bankacılığından yapılabilir. Ayrıca cep telefonundan ARTIR istenilen limit, kartın son 6 hanesi ve aylık net gelir yazılarak 3340’a SMS yollayarak da limit artırım talebinde bulunabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu