Medikal

Kök Hücre Tedavisi Fiyatı

Kök hücre tedavisi fiyatı ne kadar, kök hücre nasıl ve neden yapılır gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 2023 yılında özel ve devlet hastanelerinde yapılan kök hücre tedavisi için sunulan fiyat detayları sıkça merak ediliyor. Türkiye genelinde kök hücre tedavilerinin fiyatlarını ve ayrıntılarını sizler için kaleme aldık.

Kök Hücre Tedavisi Fiyatı

Kök hücre tedavisi fiyatı 2023 yılında artış yönünde değişti. Kök hücre tedavileri bildiğiniz üzere hastanın kendi doku ve hücrelerinden elde edilerek uygulanıyor. Bu noktada özel hastanelerde sıkça uygulanan kök hücre tedavileri için sunulan fiyat aralığı da farklılık gösteriyor. Hastanenin fiyat politikası, doktorun alanındaki başarısı ve benzeri kriterler çerçevesinde fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Nitekim güncel ve ortalama kök hücre tedavisi fiyatları şu şekilde yansıyor;

  • Seans sayısına bağlı olarak değişen kök hücre fiyatları 400 ile 600 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Belirtilen fiyat aralığı tamamen hastaneye ve seans sayısına göre değişebilir. Bu noktada kök hücre tedavisine başlamadan evvel tercih edeceğiniz hastane ile doğrudan iletişime geçerek net fiyatları alabilirsiniz. Yine yüze kök hücre tedavisi fiyatları ile diz kök hücre tedavisi fiyatları ya da beyin bölgesine yapılan tedaviler arasında belli başlı fiyat farkları olabilir.

kök hücre tedavisi fiyatı
kök hücre tedavisi fiyatı

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi nedir ve hangi durumlarda uygulanır gibi soruların yanıtları sıkça merak ediliyor. Bu noktada en yalın tanımıyla kök hücre tedavileri çeşitli hastalıkların tedavisi için kişinin kendi dokusundan, hücresinden alınarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Beyin, diz, yüz, saç ekimi ve daha nice bölgeye uygulanabilen bir tedavidir. Bu noktada en sık şu hastalıkların tedavisi için uygulanır;

  • Doğuştan süre gelen metabolik ve enzimatik hastalıkların tedavisinde uygulanır.
  • Hasar gören ya da çeşitli hastalıklara maruz kalan kemik iliğinin tedavisinde uygulanır.
  • Bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde uygulanır.
  • Hasar gören dokuların ve organların iyileştirilmesinde kullanılır.

Tüm bu ve benzeri hastalıkların tedavisi için çeşitli kök hücre tedavileri uygulanabilir. Yine yukarıda sıraladığımız hastalıkların yanı sıra estetik kaygı taşınan bazı durumların tedavisi için de tercih edilebilir. Örneğin saç ekimi için de kök hücre tedavisi uygulanabiliyor. Saç ekimi kök hücre tedavisi fiyatı ise farklılık gösteriyor.

kök hücre tedavisi
kök hücre tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücre tedavilerinin nasıl uygulandığı da sıklıkla merak ediliyor. Bu noktada günümüzde kök hücre tedavileri kordon kanından ve kemik iliğinden alınarak uygulanıyor. Hastanın direk kendisinden alınan kök hücreler hastadaki diğer hasarlı bölgeye nakil edilir. Bu uygulamaya ise allojenik nakil adı verilir.

SSS

Kök Hücre Tedavisini SGK Karşılıyor Mu?

SGK kurumu kök hücre tedavilerinin masraflarını karşılamıyor. Eğer hasta yurtdışından gelerek Türkiye’de kök hücre tedavisi görecekse o hastanın sigorta şirketi tarafından tedavi masrafları karşılanabilir. Nitekim T.C vatandaşlarının kök hücre tedavilerinde SGK masrafları hiçbir koşulda karşılamaz.

Kök Hücre Kaç Günde İyileşir?

Kök hücre tedavilerinden sonraki ilk 1 haftada etkiler görülmeye başlar. Bu noktada hücre sayısındaki artışla beraber hastanın sadece 2 gün kadar istirahat etmesi yeterli olur. İlk 2 günün ardından hasta normal yaşantısına devam edebilir.

Kök Hücre Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kök hücre tedavisi uzun sürer. Birden fazla seans ile tamamlanır. Bu noktada örneğin kana direk verilen kök hücreler kemik iliğine doğrudan yerleştirilir. Ardından ise ilk 2-4 hafta içerisinde hücrelerin üretimi başlar. Peşi sıra bağışıklık sisteminin tam anlamıyla düzelmesi otolog nakil süreçlerinde 2-3 ayı bulurken allojenik nakil süreçlerinde ise 1-2 yıl kadar sürebilir.

Kök Hücre Tedavisi Kesin Çözüm Mü?

Kök hücre tedavisi pek çok hastalığın tedavisinde kalıcı ve başarılı sonuçlar veriyor. Özellikle de ölümcül bazı hastalıkların giderilmesi noktasında büyük bir çözüm sunan tedavi olarak dikkat çekiyor. Yani kalıcı ve kesin bir tedavi olduğunu söylemek mümkündür.

Kök Hücre Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Kök hücre tedavileri erken dönem tedavisi olarak uygulanır. Örneğin kırkırdakta meydana gelen ilk hasarların giderilmesi için eğer hasta ameliyat olmak istemiyorsa uygulanır. Öte yandan kıkırdak tedavilerinin yanı sıra tendon ya da kas yaralanmalarının hemen akabinde uygulanabilir.

Kök Hücre Tedavisi Kanser Yapar Mı?

Kök hücre tedavisi büyük oranda kalıcı ve olumlu sonuçlar alınmasını sağlar. Ancak 2012 yılında kök hücre tedavilerinin etkileri ve sonuçları üzerine yapılan üç farklı araştırma neticesinde bağırsak, beyin ve deri kanserlerinin daha da büyümesinde doğrudan etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Kök Hücre Tedavisi Kaç Yaş Sınırı?

Kök hücre tedavilerinin uygulanması için ortalama yaş limiti 65 ile 70 yaş olarak belirlenmiştir. Çünkü kök hücre tedavilerinde hastanın kendi doku ve hücrelerinden alınan kökler ile uygulama yapılır. Yaşlı bireylerde yaşlanma ile beraber kök hücre sayısı da azaldığı için sağlıklı sonuçlar alınmaz.

Kök Hücre Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kök hücre tedavileri genelde ölümcül hastalıkların tedavisi için sıkça uygulanır. Kanser hastalıklarının bazı türlerinde, doğumla beraber gelişen hastalıklarda, kan hastalıklarının bazılarında ve daha nice hastalığın tedavisinde uygulanabilir. Sadece 65-70 yaş sınırının altında olan kişiler için uygulanabilir.

Kök Hücre Kimlere Uygulanmaz?

Kök hücre tedavilerinde belirli bir yaş sınırı bulunuyor. Genel olarak aşırı yaşlı 65-70 yaş üzerindeki bireylere uygulanması tercih edilmiyor. Bunun yanı sıra herhangi bir hastalığı olmayan kişilere de uygulanmaz. Sadece gerekli durumlarda doktorun da onayı neticesinde uygulanabilen önemli bir tedavidir.

Kök Hücre Tedavisi Hangi Hastalıklarda Da Kullanılır?

Kök hücre tedavileri lenfoma hastalığında, kemik iliği kanserlerinde, lösemi hastalığında, anemilerde, Akdeniz anemisinde, çeşitli organ kanserlerinde, çeşitli hücre hastalıklarında ve daha nice kanser hastalığının tedavisinde sıklıkla uygulanır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu