Kullanıcı Yorumları

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Diyet ve egzersizle kilo veremeyen kişilerin başvurduğu tedaviyi, mide balonu kullanıcı yorumları ile birlikte açıklamasını sağlayacağız. Mide balonu, mideye yerleştirilen ve daha sonra hava veya sıvı ile 400-700cc hacme kadar şişirilen silikon bir balondur.

Diyet ve egzersizle kilo veremeyen, ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat olma riski yüksek olan kişiler için geçici bir endoskopik kilo verme yöntemidir. Mide balonları yerleştirildikten 6 ay ila 1 yıl sonra çıkarılmalıdır. Mide ülserleri, büyük mide fıtıkları veya hamilelik için kullanılmaz.

Mide bulantısı, ağrı, ülser, mide kanaması, mide perforasyonu ve bağırsak tıkanıklığı çok nadir görülen yan etkilerindendir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu; endoskopi veya anestezi gerektirmeyen, su ile yutulabilen yeni nesil tedavi çeşitlerinden biridir. Midenizde yer kaplamak kilo vermenize yardımcı olabilir. Kendinizi tok hissetmenizi sağlar, yiyeceklerin midenizden geçişini yavaşlatır ve iştahınızı azaltır.

Mide balonları, cerrahi olmayan obezitenin tedavisine yardımcı olabilecek bir seçenektir. Kapsül şeklindeki sıkıştırılmış mide balonları günlük hayatta yaygın olarak kullanılan vitamin büyüklüğünde, bol su ile tablet gibi yutulur ve çok incedir. Bu nedenle kolayca yutulur, bağırsaktan geçer ve dışkı ile atılır.

Mide balonlarının etki mekanizması midede yer kaplayarak sürekli bir tokluk hissi oluşturmaktır, bu da hastaların her öğünde besin alımını azaltmasını ve kilo vermesini sağlar. Bu konudaki araştırmalar 1980’lerde başlamıştır. Günümüzde halen kullanılan tedavinin, mide balonu kullanıcı yorumları incelendiğinde sonuçları gayet iyidir.

Obezitenin modern çağın yaygın bir hastalığı olduğu düşünüldüğünde, özellikle anesteziden memnun olmayan veya ameliyat olmak istemeyen kişilerde fazla kilo ve obezite tedavisinde mide balonu uygulaması sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Mide balonu tipine göre 4-12 ay midede kalır. Bu dönemde yaşanan tokluk ve tokluk hissi, öğünleri kısıtlayarak diyete devam etmeyi kolaylaştırır.

İlginizi çekebilir: Elipse Mide Balonu Fiyatı

mide balonu yaptıranların yorumları
mide balonu yaptıranların yorumları

Mide Balonu Çeşitleri

Tüm mide balonları aynı temel etki mekanizmasına sahiptir. Ancak uygulama şekli, uyarlanabilirlik ve midede kalma süresi gibi özelliklere bağlı olarak değiştirilebilir. Sık tercih edilen mide balonu çeşitleri şu şekildedir:

 • Ayarlanabilir Mide Balonu

Ayarlanabilir mide balonu ile sabit hacimli balon arasındaki fark, mide içindeki hacmin ihtiyaca göre ayarlanabilmesidir. Bu tür balonlar mideye yerleştirildikten sonra 400-500 ml kadar şişirilir. Balonun ucunda bulunan ve ihtiyaca göre çıkarılabilen bir dolum ucu, hasta kilo verdikçe bir sonraki adımda sıvı miktarının arttırılıp azaltılabilmesini sağlar.

 • Sabit Hacimli Mide Balonu

Sabit hacimli balonlar ilk takıldığında 400-600 ml’ye kadar şişer ve sonrasında sabit kalır. Midede altı ay kalırlar. 6 ayın sonunda sedasyon ve endoskopi altında çıkarılır. Sabit hacimli balonlardan yutulabilir mide balonları endoskopik müdahale gerektirmez. 4 ayın sonunda balonun valfi açılır, balon söner ve bağırsaktan doğal olarak dışarı çıkar. Çıkarma için tekrar endoskopi gerekmez. Bu işlem daha rahat olduğu için mide balonu kullanıcı yorumları daha sık bu yöntemi tercih ettiklerini belirtmektedirler.

İlginizi çekebilir: Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide Balonu Ne Kadar Zayıflatır?

Mide balonun birincil etki mekanizması, kısmi kütle etkisi yoluyla tokluk yaratmak ve gıda alımını sınırlamaktır. Uygun hasta seçimi, uygun beslenme ve davranış terapisi mide balonu başarısı için kilit noktalardır. Ancak hastanın kilo vereceğine dair bir garanti yoktur. Mide balonu olan herkes, başarının ancak diyet ve yaşam tarzını değiştirerek elde edilebileceğini bilmelidir.

Balonlar en çok ilk 3-4 ayda etkilidir. Bu dönemde iştahsızlık ve aşırı yemekten kaynaklanan rahatsızlıklar ön plana çıkar. Beslenme kontrolüne sıkı sıkıya bağlı kalmak önemlidir. Ortalama olarak, 15-20 kilo vermeyi bekleyebilirsiniz. Bu sınır 0 ile 80 arasındadır. İtalya ve Hollanda gibi farklı ülkelerde yüzlerce hasta üzerinde yapılan birçok çalışmada başarılı sonuçlar bildirilmiştir. En önemlisi balon çıkarıldıktan sonra hastalar diyetlerine devam edebilirler.

Balonu çıkardıktan sonra kilo alabilirsiniz. Uzun süreli veya kalıcı bir etkisi olmadığı için bazı ülkelerde kullanılmamaktadır. Hastalar diyetlerini değiştirmezlerse kilo verememe veya koruyamama gibi sorunlar yaşayabilirler. Mide balonu kullanıcı yorumları diyete dikkat edilmezse tedavi bittikten sonra kolaylıkla tekrar kilo alınabildiğini belirtmektedir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide balonu ameliyatından sonra beslenme ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz sağlıklı kilo vermeniz için önemlidir. Mide balonu kullanıcı yorumları da bu konunun önemini vurgulamaktadır. İşte bir diyetisyenin detaylı beslenme programı ile birlikte uyulması gereken bazı kurallar:

 • Bu süre zarfında dengeli, protein açısından zengin bir diyet benimsemeli ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Öğünler arasındaki süre çok uzun olmamalıdır.
 • Tatlı bir şeyler yemek istediğinizde yoğurda meyve ekleyin.
 • Kesip süte tarçın ekleyebilirsiniz. Kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olurlar ve böylece tatlı isteğini azaltırlar.
 • Yediğiniz yiyeceklerin protein içeriği yüksek ve ilave şeker içermediğinden emin olun.
 • Yemek saatleri mümkün olduğunca uzatılmalıdır.
 • Yemek sırasında sıvı içmeyin. Yemekten 30 dakika önce su içmeyi bırakmalı ve yemekten 30 dakika sonra beklemelisiniz.
 • Katı gıda toleransında sorun yaşıyorsanız, midenize zaman tanımak için bu gıdayı bir süre dışarıda bırakmalısınız.
 • Pişirme yöntemi olarak daha az yağ içeren buharda, haşlama, ızgara, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilir.
 • Midenizi rahatsız edebilecekleri için baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının.
 • Şeker, gazlı içecekler ve gazlı içeceklerden uzak durun. İçecekler kafeinsiz, şekersiz ve kalorisiz olmalıdır.
 • Protein her öğünde öncelik olmalıdır.
 • Alkol almaktan kaçınmalısınız.
 • 1-1,5 litre su içmeye özen gösterin.

Mide Balonu Yan Etkileri

Mide balonu risklerini ve yan etkilerini üç ana grupta sınıflandırmak doğru olacaktır. İlk ve en yaygın yan etkiler, kullanımın ilk haftasında ortaya çıkar. Gelecekteki olası yan etki riski nadiren görülür. Acil müdahale gerektiren yan etkiler neredeyse yok denecek kadar azdır.

İlk dönemde görülen yan etkiler; mide bulantısı ve kusma, mide krampları ve halsizliktir. Mide balonu kullanıcı yorumları genellikle bu hafif yan etkilerle karşılaştıklarını belirtmektedir. İlerleyen dönemlerde şişkinlik, mide ekşimesi, regürjitasyon, barsak hareketlerinde ve dışkılamada azalma, kötü kokulu geğirme görülebilir.

Midede balonun sönmesi çok nadir olmakla birlikte acil müdahale gerektiren bir durum oluşturmaktadır. Endoskopik mide balonundaki mavi sıvı idrar ve dışkı ile karışarak erken teşhis ve müdahaleye olanak sağlanır.

mide balonu kullanıcı yorumları
mide balonu kullanıcı yorumları

Mide Balonu Kullanıcı Görüşleri

Kullanıcı yorumu: Balon size yeni bir beslenme düzeni katıyor. Çünkü balon midenizdeyken çok fazla yemek yiyemiyorsunuz ve az yemeye alışıyorsunuz.

Kullanıcı yorumu: 106 kiloydum, mide balonu sayesinde 14 kilo verdim. Herhangi bir yan etkisiyle karşılaşmadım.

Kullanıcı yorumu: 5 ayda 30 kilo verdim. Çok rahat ve çok güvenli bir tedavi olduğunu düşünüyorum.

Mide balonları kontrollü kilo verme programı içerisinde kolay ve güvenli bir seçenek olup ülkemizde alanında uzman kişiler tarafından güvenle uygulanmaktadır. Mide balonu kullanıcı yorumları bu tedavinin güvenli olduğunu doğrulamakta ve önermektedir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu