Medikal

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide küçültme ameliyatı fiyatları sıklıkla merak ediliyor. Kilo sorunu olan ve bir türlü kilo veremeyen kişiler mide ameliyatı yaptırarak kilo vermeyi hedefliyor.

Bu noktada yapılan mide küçültme ameliyatlarının fiyatları farklılık gösteriyor. İçeriğimizde merak eden herkes için en güncel 2023 mide küçültme ameliyatları ve fiyatları hakkında detayları hazırladık. Hemen içeriğimizin devamından tüm bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatı fiyatları
Mide küçültme ameliyatı fiyatları

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide küçültme ameliyatı fiyatları değişkenlik gösteriyor. Genelde fiyatlar ameliyatı yapacak doktorun yetkinliğine ve hastanenin fiyat politikasına göre değişiyor demek yanlış olmayacaktır. Ancak genel anlamda mide ameliyatlarında ortalama fiyatlar baz alınıyor. Belirtilen mide ameliyatları aynı zamanda tüp mide ameliyatı adıyla da sıkça anılıyor. Buna göre tüp mide ameliyatı fiyatı 2023 yılında şu seyirde ilerliyor;

  • Klasik Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı 2023: 15.000 TL ve üzeridir. (özel hastanelerde)
  • Mide Balonu İle Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı: 2600 USD ve üzeridir.

Mide küçültme operasyonlarının kendi içinde farklı türleri bulunuyor. Genel olarak açık ameliyat olabildiği gibi hiçbir kesi açılmadan da mide küçültme operasyonları yapılabiliyor. Buna örnek olarak mide balonu operasyonu diyebiliriz. Tüm bu ameliyat seçeneklerinde fiyatlar oldukça değişkendir. Belirtilen fiyatlar genel geçer ya da ortalama fiyatlar olarak listelenmiştir.

Mide küçültme ameliyatı öncesi sonrası
Mide küçültme ameliyatı öncesi sonrası

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatları cerrahi birer operasyondur. Bu nedenle de ameliyathane ortamında uygulanıyor. Obezite cerrahisi alanına giren mide küçültme operasyonlarında temel hedef mideden parça alınarak midenin küçültülmesidir. Bu operasyonda midenin yaklaşık %80’lik oranı çıkarılır. Özellikle de obez hastalara sıklıkla uygulanan bir operasyondur.

Operasyon sonucunda hastanın midesi küçüldüğü için kilo vermesi hedefleniyor. Operasyonda karın kısmında herhangi bir kesi açılmaz. Sadece küçül kesiler açılarak bu kesi deliklerinden özel ameliyat ekipmanları ile girilerek operasyonun tamamlanması hedeflenir. Açık ameliyat olmaktan korkan ve kilo vermek isteyen kişiler ise genelde balon mide ameliyatlarını tercih ediyor. Ancak hastanın hangi ameliyat türüne  uygun olduğuna hastanın durumuna göre doktor karar verebilir.

İlginizi çekebilir: Elipse mide balonu fiyatı sizi çok şaşırtacak!

İlginizi çekebilir: Mide balonu kullanıcı yorumları

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Mide küçültme operasyonları kimlere uygulanır, kimlere uygulanmaz sorusu da sıklıkla merak ediliyor. Bu noktada obezite olan, tüm yöntemleri denemesine rağmen kilo veremeyen kişilere uygulanıyor diyebiliriz. Ancak bu noktada bir dizi tetkikler yapılır. Hastanın mide küçültme ameliyatı için uygunluğuna vücut kitle indeksi ve benzeri tetkiklerden sonra doktor tarafından karar verilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Devlet Karşılıyor Mu?

Mide küçültme ameliyatları obezite cerrahisi alanına girer. Bu operasyonlar devlet hastanelerinde değil sadece özel hastanelerde uygulanıyor. Özel hastanelerde uygulandığı için de ücretleri tamamen hasta tarafından karşılanıyor.

Mide Ameliyatı İçin Kaç Kilo Olmak Gerek?

Mide ameliyatları ileri derecede obez olan hastalara uygulanıyor. Bu hastalara operasyon önce bir dizi tetkikler yapılır. Eğer tetkikler neticesinde hastanın vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde çıkarsa bu hastaya operasyon uygulanabilir. Yani mide ameliyatı olmak için vücut kitle indeksinizin en az 40 kg/m²’nin üzerinde olması gerekiyor.

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Mide küçültme operasyonlarının bazı riskleri mevcuttur. Hastalarda bu gibi durumlar sıklıkla görülmese de ameliyattan sonra kanama, enfeksiyon, kan pıhtılaşması, solunum sorunları, akciğer hastalıkları ve benzeri etkiler görülebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Eğer mide küçültme ameliyatı olmayı istiyorsanız özel hastanelerin viseral cerrahi bölümüne ya da gastroenteroloji bölümüne randevu almanız gerekiyor.

Mide Ameliyatından Sonra Sarkmamak İçin Ne Yapılmalı?

Mide ameliyatlarından sonra hastalar hızlı bir şekilde kilo vermeye başlar. Bu kilo verme sürecinde ise vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Meydana gelebilecek bu sarkmaları önlemek için ameliyattan sonra kompresyon giysilerin tercih edilmesi öneriliyor. Bu tarz giysileri ameliyat sonrası kilo verme süreci boyunca titizlikle ve düzenli giymeniz halinde sarkmalar en az seviyeye inecektir.

80 Kilo Biri Mide Ameliyatı Olabilir Mi?

Mide küçültme ameliyatlarına hastanın uygun olması için vücut kitle indeksi sonuçlarının 40 ve üzeri olması gerekiyor. Eğer hasta obezite ise kitle indeksinin sonuçları 35 olunca ameliyat için uygun olduğu anlaşılıyor. Yani operasyonlarda kilo değil vücut kitle indeksi sonuçları önem kazanıyor.

Tüp Mide Ameliyatında Kaçak Riski Ne Kadar Sürer?

Tüp mide ameliyatlarından sonra karın içi bölgesinde enfeksiyon oluşabilir. Oluşan bu enfeksiyon ileri boyuta ulaşabilir. Buna kaçak adı veriliyor. Mide ameliyatı sonrasında kaçak riskleri genelde ilk haftada ortaya çıkıyor. İlk hafta kaçak oluşmazsa sonrası süreçlerde oluşma riski neredeyse yok denecek kadar azdır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu