Döviz

Döviz Bozan ATM Nerede Bulunur, Hangi Banka

Türkiye’de hizmet vermekte olan bankalar artık döviz bozan ATM hizmet sokmaya başladı. Sayısı her geçen gün artan döviz bozan ATM’ler ile artık elinizdeki Dolar veya Euro cinsinden paranızı anında Türk Lirasına çevirebilirsiniz. Böylece Döviz bürosuna gitmek gerekmeden nasıl paranızı çevirebileceğinizi aktarmak ve ATM’ler hakkında bilgi verelim.

Döviz Bozan ATM Nerede, Nasıl Bulabilirim?

Döviz bozan ATM’ler o banka müşterisi olsanız da olmasanız da kartsız işlem ile paranızı farklı döviz kuruna çevirmenizi sağlamaktadır. Mevcut ATM’lere getirilen bu sistem sayesinde özellikle yurt dışından gelenler ve elinde dolar veya Euro olanlar paralarını TL cinsine çevirebiliyor.

Döviz bozdurma işlemleri yapmanızı sağlamakta olan ATM’ler o bankanın güncel olarak döviz kuru üzerinden çeviri yapıyor. Bu yüzden anlık olarak sizlere kur bilgisi iletiliyor. Peki, bankaların ATM’lerinde döviz bozdurma işlemi nasıl yapılıyor?

Döviz Bozdurma İşlemi Neden ATM’den Yapılır? Döviz Bürosundan Farkı Nedir?

Özellikle döviz al sat yapanlar için ATM’ler döviz bürolarına göre daha avantajlıdır. Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet veren döviz bürolarının tek işi döviz bozmak ve almaktır. Bu yüzden alım ve bozum arasında yüksek bir uçurum bulunmaktadır. Aynı zamanda elinizdeki dövizin daha fazla TL cinsinden para etmesi için ATM’ler güncel merkez bankası kurlarını uygulamaktadır.

ATM’ler hızlı ve pratiktir. Döviz bürolarında gerek sıra beklemek, gerekse de döviz veya Türk Lirası olmaması durumunda beklersiniz. Ancak döviz bozan ATM’ler ile anlık olarak elinizdeki dövizi Türk Lirasına çevirebilirsiniz.

Döviz büroları ve ATM’ler için örnek vererek daha net anlatalım. 100 dolarınızı döviz bürosunda bozdurmak istediğiniz sizlere 850 TL ödeme yapar. Ancak ATM üzerinden bozum sağladığınızda 870 lira alırsınız. Özellikle yüklü döviz işlemlerinde döviz bozan ATM listesindekileri kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Garanti ATM para çekme limiti arttırma yöntemleri

Döviz Bozan ATM
Döviz Bozan ATM nerede

ATM’den Döviz Bozdururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döviz bozan ATM kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Özellikle işlem yapacağınız anların mesai saatleri içerisinde olmasına özen göstermelisiniz. ATM’ler döviz bozdurma işleminde anlık olarak merkez bankasının kuru üzerinden alım ve satım emri oluşturuyor.

Bu bozum işlemi döviz bürolarında piyasayı etkilemez iken bankalarda etkilemektedir. Bu yüzden mesai saatleri içerisinde dolar bozdurma ve Euro bozdurma yaparak oluşacak kur dalgalanmasını engelleyebilirsiniz.

Peki, dolar mı, euro mu, altın mı almalı? Cevaplar linkteki sayfamızda!

Mesai saati dışında ATM’den döviz bozdurma yaptığınızda alacağınız miktar düşecektir. Çalışma saatinin dolması ile birlikte kapanış kurunun altında rakamlar yer alıyor. Mesai saati içinde 100 dolar için sizlere 870 TL ödeme yapan ATM, mesai saati dışında 800 TL ödeme yapar. Banka burada mesai saati ile oluşacak dolar düşmesi riskine göre hareket eder.

İlginizi çekebilir: ATMden Ibana para yatırma yöntemleri

ATM’den Döviz Bozdurma Nasıl Yapılır?

ATM’den döviz bozdurma işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Türkiye’deki bankaların ATM’lerinin hemen hemen hepsi aynı şekilde menülere sahiptir. Benzer alanları inceleyerek ATM’den dolar ve Euro bozdurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

 1. ATM’den kartsız işlemler menüsüne giriş sağlayın. Eğer müşterisi iseniz kartınız ile de girebilirsiniz.
 2. Döviz işlemleri (Exchange) menüsüne giriş yapın.
 3. Burada dolar veya Euro olarak bozdurmak istediğiniz döviz kurunun seçimini gerçekleştirin.
 4. Döviz bozum işleminin ardından hangi döviz cinsinden para almak istediğinizi seçin.
 5. ATM sizlere 1 dakika için geçerli olacak döviz kurunu aktaracak ve onaylamanızı isteyecek.
 6. Onayladıktan sonra açılan para yatırma bölümünden elinizdeki döviz kurunu yatırın.
 7. ATM’de para kontrol işlemi gerçekleştirildikten sonra TL olarak ödemeniz gerçekleştirilecektir.

ATM’lerden döviz bozum işlemi gerçekleştirdikten sonra tarafınıza işleme dair dekont zorunlu olarak veriliyor. İlgili dekontta döviz kuru ve diğer tüm bilgiler yer alıyor.

Döviz Bozan ATM isimleri nelerdir
Döviz Bozan ATM isimleri nelerdir

İlginizi çekebilir: ATM paramı yuttu

Türkiye’de Döviz Bozan ATM’ler Listesi 2023

ATM’ler üzerinden döviz bozum alışkanlığının artması ile birlikte bankalar sistemlerine bu hizmeti entegre ediyor. Son dönemlerde sayısı giderek artan ATM’ler aşağıdaki bankalarda yer alıyor.

 • Yapı Kredi Bankası ATM’leri: Türkiye genelinde yer alan toplam 4.526 Yapı Kredi ATM’sinden dolar veya Euro bozdurabilirsiniz.
 • Akbank ATM’leri: Türkiye’deki toplam 5.041 Akbank ATM’sini kullanarak döviz bozdurma işlemini yapabilirsiniz.
 • Türkiye Ekonomi Bankası ATM’leri: Türkiye’de 71 farklı ilde toplam 1.704 TEB ATM’si üzerinden döviz al sat yapabilirsiniz.
 • Türkiye İş Bankası ATM’leri: Türkiye’nin en büyük bankalarından olan İş Bankası’nın toplam 6.568 farklı ATM’sinden döviz bozdurma yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası ATM’leri: Türkiye’nin ilk kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın Türkiye’deki 7.085 ATM’sinden dolar ve Euro bozdurabilirsiniz.
 • ING Bank ATM’leri: Türkiye genelinde sayısı 1.500’ü geçen ING Bank ATM’lerinden dolar ve Euro bozdurabilirsiniz.
 • Odeabank ATM’leri: Türkiye’nin en genç bankası olan Odeabank’ın 100’den fazla şubesinden dolar veya Euro bozdurabilirsiniz.
 • Garanti BBVA: Türkiye’de toplam 5.055 ATM’si bulunan Garanti BBVA ile döviz alım-satım işlemlerini güvenle yapabilirsiniz.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 1]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu