Maddi Yardım

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır ve nereden yapılır? Doğalgaz yardım başvuru şartları nelerdir? Karakış paketi nedir? Doğalgaz yardım ücretleri ne kadardır? Tüm bu sorulara cevap almak istiyorsanız makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı belediyecilikte ilk olarak doğalgaz yardımının yapılması yönünden örnek teşkil etmiştir. Sonrasında bu yardım faaliyeti, diğer bölgelerdeki belediyeler tarafından da uygulanmaya başlanmıştır. Doğalgaz yardımı ihtiyaç sahipleri için Aralık ayından başlayarak tüm kış aylarını kapsayan doğalgaz fatura desteğidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır,
Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır,

Kış aylarında doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için Ankara Büyükşehir Belediyesi karakış paketi sunmaktadır. Paketten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin taşıması gereken bir takım ölçütler vardır. Bu kişilerin, kriterlere uygunluğu neticesinde doğalgaz yardımı başvuruları kabul edilmektedir. Belediye doğalgaz yardımı almak isteyenler şu şartları sağlıyor olmalıdır:

  • Ankara il sınırları içerisinde ikamet etmek,
  • C vatandaşlığına sahip olmak,
  • Dar gelirli aile olmak, (Ailenin geliri yoksulluk sınırının altında olmalıdır)
  • Başkent Kart sahibi olmak.

Belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar karakış doğalgaz yardım paketi hizmetinden yararlanabilir. Başkent kartı olmayanların yardım başvurusundan önce Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne giderek Başkent Kart başvurusu yapmaları tavsiye edilir. Çünkü doğalgaz yardım paraları Başkent karta yatırılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal destek paketinden faydalanmak isteyenler mutlaka Başkent Kart sahibi olmalılardır. ABB, her kış ayının 16’sında Başkent Kartına doğalgaz parası yatıracağını bildirmiştir. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı pandemi sürecinde doğalgaz yardım bütçesinin 600 milyon TL olduğunu belirlemiştir.

Faturalarını ödemekte zorlananların doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunu bu yazımızda aydınlatacağız.  Karakış destek paketi için müracaat etmek isteyenler, belediyelerin Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirler. Başvuruyu ihtiyaç sahibi bizzat kendisi gidip yapmalıdır. Zira internet üzerinden yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Ankara’da başvuru yapabileceğiniz 33 tane merkez bulunmaktadır. Bunların nerelerde olduğunu öğrenmek için https://www.ankara.bel.tr/sosyal-hizmetler/sosyal-yardimlar adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da vatandaşlara doğalgaz yardım hizmeti sağlamaktadır. Hizmetten yararlanmak isteyenler e-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurup müracaat edebilirler. Doğalgaz başvuru formu için e-devlet uygulamasına ”sosyal yardım başvuru hizmeti” yazıp aratmanız yeterlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı
Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Ücreti Ne Kadar?

Pandemi sürecinin etkilediği ekonomik kriz nedeniyle birçok kişi faturalarını ödemekte zorluk yaşamıştır. İnsanların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için birçok kurum ve kuruluş çeşitli yardım faaliyetlerinde bulunmuştur. Bu yardımlardan biri olan doğalgaz fatura desteği de insanların detaylarıyla bilmek istedikleri bir konu haline gelmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu onaylanan vatandaşlar kış aylarında fatura desteği almaya başlıyorlar.  Doğalgaz yardım ücreti ne kadar sorusunun cevabını merak edenler için konuyu şu şekilde aydınlatalım:

  • Karakış destek paketi aylık 500 TL’dir.
  • Kış ayları boyunca toplam 2.150 TL doğalgaz yardımı yapılır.
  • Yapılan yardımlar Başkent Karta yatırılır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin doğalgaz yardım ücretlinden bahsettiğimize göre, biraz da doğalgaz yardımı sağlayabileceğiniz başka bir kurum olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ne kadar ödeme yaptığından bahsedelim. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Mart ayı içerisinde 450 TL-1150 TL arasında ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlamaktadır. Daha önce yaptığı başvurusu onaylanan vatandaşlar PTT hesaplarından yatırılan parayı çekebilirler.

Makalemizde Ankara ilini temel aldığımız için yazımızı buna göre oluşturduk. Doğalgaz fatura yardımları diğer illerde değişiklik göstermektedir. Diğer illerde yaşıyorsanız, bulunduğunuz şehrin belediyesi ile irtibata geçerek bilgi edinebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu hakkında yaptığımız araştırmaları, edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık. Makalenin sonuna kadar gelmişseniz artık bu konuda yetkinlik kazanmışsınız demektir. Konu ile alakalı sormak ya da paylaşmak istediklerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizin iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Hilal Türk

-Okurum -Yazarım -Değerlendiririm -Yorumlayarak tekrar üretirim. -Kendime ve ülkeme katkı sağlamayı amaçlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu