Yeşil Kart Yardımı 2021 Yeşil Kartlılara Yardım Nasıl Alınır?

Yeşil Kart Yardımı, Yeşil Kartlılara Yardım, Yeşil Kart Yardımları

Ülkemizde Sosyal Güvencesi olmayan birçok insan vardır. Bu güvencenin olmayışının en büyük sebebi ise; maddi yetersizliklerden kaynaklanmaktadır. SGK ya da Bağ-kur sahibi olan birçok vatandaş devletin verdiği sağlık sektörü gibi birçok hizmetten faydalanabiliyorken, bazı vatandaşlar devletin verdiği bu hizmetlerden maalesef yararlanamazlar. Durum böyle olunca yeşil kart yardımı, yeşil kartlılara yardım, yeşil kart yardımları hakkında sorular da fazlalaşmaya başlamıştır. Geri plana atılmaması gereken bir kesim insan, yeşil kart sahibi olarak devletin verdiği birçok hizmetten yararlanma şansı elde edebiliyorlar. Ancak bu hizmetlerden yararlanabilmek için de yeşil kart kurallarında yer alan maddelerin sağlanıyor olması gerekmektedir.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Bağ-kur ya da SGK hizmetlerinden yararlanamayan birçok vatandaş Yeşil kart nasıl alınır? Konusunda detaylı araştırmalar yapmaktadır. Bu kartlara sahip olmak istiyorsanız; öncelikli olarak bir gelir testine tabi tutulacaksınız. Gelir testi yaptırmak için, başvurularınızı adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakfı üzerinden yapmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz başvurularınız neticeye kavuştuğunda ise; SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumu) gitmeniz gerekmektedir.

Yeşil Kart Sahibi Olabilmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devletin verdiği bu hizmeti yeni öğrenen vatandaşların büyük bir çoğunluğu, yeşil kart alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Araştırmalarına devam etmektedir. Söz konusu yardımlar yalnızca maddi geliri düşük kişilere yapıldığı için; devletin bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Başvuru yapan kişinin herhangi bir çiftçilik kaydı ya da vergi kaydı olmaması gerekir.
 • Başvuru yapan kişilerin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile herhangi bir bağlantısının olmaması gerekmektedir.
 • Hanede ikamet eden bütün bireylerin, gelir toplamının 1/3 oranının daha da aşağısında olması gerekmektedir.
 • Yeşil kart başvurusunda bulunduysanız, emeklilik başvurunuzun olmaması ve emekli sandığına herhangi bir kaydınızın bulunmaması gerekmektedir.
 • Bu koşulları karşılayan biriyseniz, yeşil kart başvurunuz en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınacaktır. Aynı zamanda gelir testiniz sonuca vardığında belirtilen rakamdan daha az bir ücret alıyorsanız; GSS yani Genel Sağlık Sigortası primlerinizi aylık ve eksiksiz bir şekilde ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmanız da mümkündür.
Yeşil Kart Yardımı
Yeşil Kart Yardımı

Yeşil Kart Yardımları Nelerdir?

Yeşil kart yardımları devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Eğer bu karta sahip olmak için; gerekli koşulları sağlayan bir kişiyseniz, birçok hizmetten ve yardımdan yararlanarak geçiminizi sağlamanız mümkün olacaktır. Devletin yeşil kart sahiplerine yaptığı yardımlar ise şunlardır.

 • Eğitim alanında yapılan yardımlar
 • İhtiyaç sahiplerine kömür dağıtımları yapılır
 • Yeni doğum yapmış annelere verilen süt ve doğum için verilen ücretler
 • Yaşlı kişilere yapılan yardımlar
 • Gebe annelere verilen yardımlar
 • Öksüz ve yetim kalanlar için yardımlar
 • Engelli bireylere yapılan yardımlar
 • Asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Elektrik ihtiyacı olan kişilere yardım
 • Dul olan kadınlara yapılan yardımlar
 • Yeşil kart sahiplerine verilen nakit yardımlar
 • Kronik hastalığı olan kişilere yapılan elektrik yardımları
 • Tüberküloz hastalığına yakalanan kişilere yapılan yardımlar
 • SSPE hastaları için yapılan yardımlar
 • Silikozis hastalığına yakalananlar için yapılan yardımlar olarak bilinmektedir.
Yeşil Kart Yardımı
Yeşil Kart Yardımı

Bu yardımların geneli devlet tarafından yapılan para yardımlarıdır. Yukarıda belirtilen durumlardan birini taşıyorsanız ya da mağduriyet altındaysanız başvurularınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir ve konuya ilişkin yardım talebinde bulunabilirsiniz. Talepleriniz en kısa süre içerisinde değerlendirilerek yardımlarınız da yapılmaya başlayacaktır. Yeşil kart sahibi kişiler, devletten nakit yardım alabildikleri gibi yukarıdaki durumlardan birini yaşadığı halde gerekli mercilere başvuruda bulunabilmektedirler. Siz de henüz yeşil kart sahibi değilseniz, başvurularınızı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurumundan yapabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurumu en kısa süre içerisinde taleplerinizi değerlendirmeye alacak ve sonuçları size bildirecektir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

okul yardım parası nasıl alınır

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır 2021 Öğrenci Yardım Parası

Durumu iyi olmayan ailelerin birçoğu okul yardım parası nasıl alınır konusu üzerine birçok araştırma yapmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.