İnşaat

Taş Fırın Yapımı Fiyatları

Bu yazımızda taş fırın yapımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için taş fırın yapımı fiyatları ve diğer konular hakkında bilgi vereceğiz. Son olarak, taş fırın yapımı konusunda usta arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Taş Fırın Yapımı Fiyatları 2023, Taş Fırın Nedir

Özellikle fırıncılar için taş fırınlar çok önemli bir yere sahiptir. Ekmek fırını olarak kullanılan ve zaman zaman kara fırın olarak da adlandırılan bu fırın türleri başta unlu mamuller olmak üzere birçok yiyeceğin pişirilmesinde kullanılmaktadır. Taş fırın ya da bilinen diğer adıyla kara fırın pide fırını olarak değil bireysel kullanım alanlarına da sahiptir.

taş fırın yapımı fiyatları
taş fırın yapımı fiyatları

Bu nedenle son zamanlarda birçok kişi evlerinin bahçesine taş pide fırın yapımı gerçekleştirmek istemektedir. Biz de bu kişilerin aradığı soruların cevaplarını bulabilmesi için Türkiye genelinde taş fırın yapan ustalar ile iletişime geçtik ve başta fiyatları olmak üzere birçok konu hakkında bilgi sahibi olduk. Bu bilgileri yazımızın devamında paylaşmış olacağız.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki yemek pişirmede kullanılan çok fazla sayıda fırın türü bulunmaktadır. Bu nedenle taş fırın yaptırmadan önce bu fırının sizin işinize yarayıp yaramayacağını öğrenmeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde bu fırınlar sizin işinize yaramayacaksa lahmacun fırını, kuyu tandır fırını, pizza fırını ya da kebap ocağı yapımı gibi farklı fırın türlerini yaptırmanızı önermekteyiz. Bu fırın sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu isterseniz gelin bir bakalım.

Taş fırınlar yapım teknikleri ve kullanılan materyaller nedeniyle oldukça sağlıklı ve bir o kadar da dayanıklıdır. Bu fırınlar ısıyı hapsetme özelliğine sahip olduğu ve ısıyı eşit oranlarda dağıttığı için başta hamurlu yiyecekler olmak üzere birçok yiyeceğin kolayca pişirilmesine yardımcı olmaktadır.

Taş fırını yapan usta incelikle ördüğü bu fırın sayesinde yemeklerin her yerinin aynı sıcaklıkta olmasını sağlar. Bu fırınlar ısıyı çok fazla hapsetmiş olsa dahi aynı zamanda hava sirkülasyonuna izin verir ve yemeklerde yanmaya ya da aşırı pişmeye neden olmaz. Oldukça uygun fiyat ile yaptırılan bu fırınlar sayesinde yemeklerinizi güvenle pişirilebilirsiniz.

Taş fırınlar ile ilgili kullanan kişilerin vermiş olduğu genel bilgiler bu şekildedir. Taş fırınların detaylarına geçmeden önce gelin bu fırın türlerinin maliyetlerinin ne olduğunu ve ülke genelinde ortalama kaç TL’ye yaptırılabileceğine bir göz atalım.

taş fırın yapımı işçilik fiyatları
taş fırın yapımı işçilik fiyatları

Taş fırınlar ortalama 10 bin ila 15 bin TL arasında bir maliyete sahiptir. Bu fiyat aralığının geniş olmasının sebebi bölgeden bölgeye değişiklik göstermesi, işçilik ve kullanılan materyallerin fiyatları gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin İstanbul taş fırın ustası bu taş fırınları 15 bin TL’ye yaparken Adana’daki başka bir taş fırın ustası aynı tip taş fırını 12 bin TL’ye yapabilir.

Yani tamamen kullanılan yapı malzemeleri ve işçilikle ilgilidir. Ayrıca bu fırınlar doğalgaz kullanacak şekilde de olabileceği için fiyatlar bir miktar yükselebilir. Doğalgazlı taş fırın yapan ustalar sizden ekstra ücretler talep edebilir. Tabi ki bu fiyatlar ortalama fiyatlardır ve Türkiye’deki taş fırın ustalarının verdiği fiyatlardır.

Eğer siz yurt dışında yaşıyorsanız maliyetler daha düşük ya da daha yüksek olabilir.

Eğer evinizin bahçesinde ya da fırınınızda taş fırın varsa ve siz bu taş fırınları tamir ettirmek istiyorsanız bu durumda çok daha düşük ücretler ile işin içinden çıkmanız mümkündür. Taş fırın tamiri yapan ustalar tamirin boyutuna göre birkaç yüz liradan birkaç bin liraya kadar maliyet çıkarabilir.

Taş Fırın Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Taş fırın yapımı oldukça basit bir iş olarak görülse de işin iç yüzüne baktığımızda ince bir işçilik isteyen ve alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken yapılar olduğunu anlayabiliriz. Bu nedenle taş fırın yaptıracaksanız öncelikle işi vereceğiniz ustanın iyi bir usta olduğundan emin olmalısınız.

Bu noktada o ustanın yaptığı diğer fırınlara göz atarak herhangi bir bozulma vs. var mı yok mu bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca usta iyi işçilik çıkartan bir usta olmasına rağmen kalitesiz yapı malzemeleri kullanıyorsa bu yine sizin için bir sorun teşkil edecektir.

Yemek pişirimi yapılacak olan bu fırınlarda eğer herhangi sağlıksız bir yapı malzemesi kullanılıyorsa kesinlikle o ustaya iş vermemelisiniz. Bunun için kullanılan yapı malzemelerinin sertifikalarını kontrol edebilirsiniz.

Taş fırın yaptırılırken dikkatli olunması gerektiği gibi yaptırıldıktan sonra da bazı hususlarda dikkatli olunmalıdır. Özellikle taş fırın ilk kez yaptırıldığında kesinlikle direkt olarak kullanılmamalı ve gerekli temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Taş fırının içini iyice yıkamanız ve daha sonra kademeli olarak ısıtmanız temizlik için yeterli olacaktır. Taş fırın yaptırmak istiyorsanız Musa Usta size yardımcı olabilir 🙂

YouTube video

Taş Fırın Yaptırıldıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Birkaç yüz derece kadar ulaştığından emin olduğunuz taş fırında sağlığa zararlı bütün partiküller ve mikroorganizmalar uzaklaşacak ve daha sağlıklı bir kullanım olacaktır. Daha sonrasında taş fırını bir kere daha yıkadıktan sonra güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hep kredi olarak ziyaretçilerimizin ürün fiyatları başta olmak üzere birçok konu hakkında bilgi sahibi olmalarına yönelik hizmetler vermekteyiz. Bu yazıda verilen taş fırın ile ilgili fiyat ve kullanım bilgileri tamamen taş fırın ustaları tarafından alınmıştır.

Ocak 2023 itibariyle güncel fiyatlar bu şekilde olup sizin taş fırın yaptıracağınız dönemde daha yüksek fiyata ya da daha düşük fiyata da yaptırabilirsiniz. Eğer taş fırınlarla ilgili güncel bilgilere sahip değilseniz ve başka konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazının altındaki yorumlar bölümüne istediğiniz soruyu yazabilirsiniz.

Bu sayede hem siz hem de diğer kullanıcılar en güncel bilgilere ulaşmış olacaktır.

Taş fırın yapımında kullanılan malzemeler nelerdir?

Taş fırın yapımında tuğla, çimento, kalekim, şamot toprağı ve kaya tuzu gibi malzemeler kullanılır.

Ekmek fırını kaç paraya kurulur?

Ekmek fırını için bütün masraflar dahil 150 bin TL ile 2 milyon TL arasında arası bir sermaye gereklidir.

Ekmek fırını işinde para var mı?

Ekmek fırını doğru konuma kurulduğu takdirde iyi para kazandırabilir.

Taş fırında neler yapilir?

Taş fırında başta hamur işleri olmak üzere birçok yemek pişirilebilir.

Taş fırında hangi odun yakılır?

Taş fırında çok fazla is yapmayan odunlar hariç her türlü odun yakılabilir.

Taş fırın derecesi kaç olmalı?

Taş fırınlar 350 dereceye kadar yükselebilmektedir.

Taş fırında pide kaç derecede pişer?

Taş fırında pidelerin pişmesi için 300 derece yeterlidir.

Taş fırın içi nasıl temizlenir?

Taş fırınlar sağlığa zararı olmayan maddeler haricinde her türlü temizlik malzemesi ile temizlenebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 6 Anlık Puan: 3.3]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu