Para Transferi

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Hafta içi – Hafta sonu

Mesai saatleri dışında ve hafta sonları gönderdiğiniz paralar yani EFT ne zaman hesaba geçer? En sık kullanılan bankacılık işlemlerinden olan EFT nedir ve ne zaman hesaba geçer sizlere aktarmak istiyoruz.

Bankacılık işlemlerinde para transferi için sık sık duyduğunuz havale ve EFT farklı özelliklere sahiptir. EFT (Elektronik Para Transferi) ile ilgili merak ettiğiniz ve cevabını aradığınız tüm sorulara yazımızdan yanıt bulabileceksiniz.

YouTube video

EFT Nedir?

EFT; bir bankadaki hesap üzerinden farklı bir bankadaki hesaba gerçekleştirilen para transfer işlemidir. Para transfer işlemleri sırasında X bankadan Y bankaya gönderim sağlanması elektronik para transferidir ve banka şubeleri tarafından onay gerektirir.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Bankacılık hizmetlerinden faydalanır iken havale ve EFT kavramlarını doğru bilmek gerekiyor. Bu iki isim de para transferi sırasında karşınıza çıkmaktadır. Peki, EFT havale arasındaki fark nedir?

Havale işlemi aynı bankanın müşterilerinin birbiri ile olan para transfer işlemleri için kullanılan bir sistemdir. EFT işlemi ise farklı bankalarda hesapları bulunan müşterilerin birbiri ile para transferi için kullandıkları sistemdir.

Para transferi için havale yaptığınızda gönderilen tutar gönderilen hesaba anında geçmektedir. EFT işlemi ise şube yetkilileri tarafından kontrol edilerek onaylanmaktadır. Bu yüzden EFT’nin gönderilecek olan hesaba iletilmesi belirli bir süre almaktadır. EFT sistemi ile ilgili süre ve detaylar ise yazımızın devamında yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Garanti Bankası EFT saatleri

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi gerçekleştirmek için kullanmakta olduğunuz bankanın imkanları ve özellikleri doğrultusunda işlem sağlayabilirsiniz. Elektronik ortamda gerçekleştirilecek olan para transferi için bankalar müşterilerine genel olarak

Üzerinden EFT yapma imkânı sunmaktadır.

Bunu da merak edebilirsiniz : hafta sonu havale yapılır mı?

EFT yaparken gönderim sağlayacağınız kişinin bilgilerini eksiksiz olarak girmeniz gerekiyor. EFT yaparken gönderilecek kişinin adı ve soyadı, IBAN bilgisi ve bazı durumlarda şube kodu ve hesap numarası gerekiyor.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer
EFT Ne Zaman Hesaba Geçer

İlginizi çekebilir: Halkbank EFT saatleri nedir

EFT Ücreti Nedir?

EFT ücreti bankaların kendi özel şartlarına ve müşterilerine göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’deki özel ve kamu bankaları bireysel ve kurumsal müşterileri için farklı EFT ücretlendirmesi uyguluyor. Bu uygulama aynı zamanda bankanın farklı ürünlerini de kullanmanız durumunda değişiklik gösteriyor.

Türkiye’deki bankaların EFT ücreti ortalama olarak 3 lira ile 7 lira arasında değişiklik gösteriyor.

EFT Saati Nedir? Saat Kaçla Kaç Arasında EFT Yapılır?

Türkiye’deki özel ve kamu bankalarının EFT saatleri Pazartesi ve Cuma günleri 09:00 ile 16:00 arasındadır.

İlginizi çekebilir: Halkbank EFT ücreti ne kadar

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer 2023

EFT işleminin hesaba geçiş süreci işlemin gerçekleştirildiği zaman ile doğru orantılıdır. Herhangi bir iş günü içerisindeki mesai saatleri içinde gerçekleştireceğiniz EFT işlemi ortalama 5 ile 15 dakika içerisinde alıcı tarafa ulaşacaktır.

Bankalar arası gerçekleştirilecek olan para transfer işleminin geçiş süresi şube yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor. Tüm EFT işlemleri alıcı banka hesabının bağlı olduğu şube tarafından manuel olarak incelenmekte ve onaylanmaktadır. Bu onay süresi iş gününde olduğu zaman kısa olmak ile birlikte mesai saatleri dışında daha uzun sürecektir.

Bankaların EFT saatleri Pazartesi ve Cuma günleri mesai saati olan 09:00 ile 16:00 arasındadır. Bu günler ve saatler içerisindeki EFT işlemlerinde para kısa süre içerisinde alıcı tarafa ulaştırılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Denizbank EFT ücreti ne kadar

Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT işlemi tüm bankalar üzerinden 7 gün 24 saat yapılabilen bir işlemdir. Ancak yapılan EFT işlemindeki para transferinin alıcı hesaba ulaşması mesai saatlerini bekler. Hafta sonu yapılan bir EFT işlemi ilk iş günü ve saati içerisinde incelenerek alıcıya ulaşmaktadır.

EFT hesaba ne zaman geçer diyenler için soru cevaplar ile örnek vermemiz gerekir ise;

Cuma Günü 16:00’dan Sonra Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Türkiye’de iş günü olarak Pazartesi ve Cuma, iş saati olarak da 09:00 ile 16:00 arası uygulanmaktadır. Bankaların son çalışma günü ve saati Cuma 16:00’dır. Bu saatten sonra gerçekleştirilecek olan EFT işlemleri hafta sonu olması nedeni ile ilk iş günü olan Pazartesi ve iş saati olarak 09:00’dan sonra incelenerek alıcıya ulaştırılıyor.

Ayrıca, Garanti Bankası havale ücreti nedir adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Pazar Günü EFT Yapılır Mı? Ne Zaman Hesaba Geçer?

İstediğiniz her an EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Pazar günü gerçekleştireceğiniz EFT ile para transferleri alıcı kişiye Pazartesi günü 09:00’dan sonra ulaştırılacaktır.

Resmi Tatilde EFT Yapılır Mı? Hesaba Geçer Mi?

Resmi tatil günlerinde EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak resmi tatillerde tüm özel ve kamu bankaları tatil yapmaktadır. Gerçekleştireceğiniz resmi tatildeki EFT ile para transferi ilk iş günü ve saatinde alıcı banka hesabına ulaştırılır.
Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer
Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer

EFT Hesaba Geçmezse Ne Yapılır?

İş günü ve iş saati içerisinde olunmasına rağmen uzun süre EFT hesaba geçmez ise bankanız ile görüşmeniz gerekiyor. Bankanız üzerinden yaptığınız EFT işlemi sonrasında sizlere verilecek olan EFT Sorgu Numarası ile para transfer işlemini kontrol ettirebilirsiniz.

Ad Soyad ve IBAN Eşleşmezse EFT İptal Olur Mu?

EFT yaparken en önemli konu gönderilecek olan kişinin ad soyadı ve IBAN bilgisinin doğru girilmesidir. Gönderdiğiniz EFT’de ad soyadı ve IBAN uyuşmazlığı olması durumunda şube tarafından EFT iptal edilir ve gönderilen tutar gönderen kişinin banka hesabına iade edilir.

Hafta İçi 16:00’dan Sonra Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankaların mesai saatlerinin bitmesinden sonra yapılan EFT işlemi takip eden ilk iş günü ve iş saati içerisinde gönderilen hesaba ulaşmaktadır.

Gönderilen EFT İptal Edilir Mi?

Evet. Göndermiş olduğunuz EFT iş günü ve saatleri dışında ise ve karşı bankaya ulaşmamış ise iptal edilebilir. EFT iptal edilebilmesi için gerekli olan tek şart ise paranın alıcı hesabına geçmemiş olmasıdır. Alıcı hesaba ulaşan para transfer işleminin iptali sağlanmamaktadır.

Geç EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankaların bireysel müşterilerine sunmakta olduğu hizmetlerden biri de GEÇ EFT işlemidir. Bu işlem hafta içi günlerinde saat 16:00 ile 17:00 arasında geçerlidir. GEÇ EFT ücreti diğer EFT ücretlerinden farklıdır ve gönderilen para miktarından kesilmektedir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu