Özel Sektör Maaşları

CEO Maaşları

Bu yazımızda 2023 yılındaki verilere göre güncel CEO maaşları ne kadar onu konuşacağız. Eğer siz de CEO’lar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı son cümlesine kadar okumanızı öneriyoruz.

CEO Nedir, CEO Maaşları Ne Kadar?

İş dünyasında adını sıkça duyduğumuz kavramlardan olan CEO’luk birçok kişinin dikkatini çekiyor. Hal böyle olunca CEO nedir, CEO ne iş yapar, nasıl CEO olunur ve CEO’lara ne kadar maaş verilir gibi sorular gündemden hiç düşmüyor.

CEO’yu kısaca özetlemek gerekirse üst düzey firmalarda ve işletmelerde yöneticilere verilen isimdir diyebiliriz. Bazı kaynaklarda icra kurul başkanı ve yönetim ofis şefi gibi anlamları olsa da genel olarak şirket yöneticisidir diyebiliriz.

CEO kavramını genel olarak Facebook, Amazon vb. büyük şirketler içerisinde görüyoruz. Genellikle şirketin kurucu ortağı yönetime oturur ve CEO’luk görevini yerine getirir. Söz konusu bu yöneticiler şirket içerisindeki bütün işleyişlerden sorumlu olur. Yani bir nevi bazı şirketlerde CEO aynı zamanda şirket sahibidir.

Günümüzde orta ölçekli firmalarda da CEO’luk kavramı ile karşılaşıyoruz. Genellikle şirket kurucuları CEO’luk yerine getirse de bazı firmalarda, firma sahibi üst düzey yöneticilerini kendi belirler ve bir kenara çekilir.

Kime CEO Denir? CEO Ne İş Yapar?

Aslında biraz önce kime CEO denir sorusuna biraz giriş yaptık. Kısaca yönetici eşittir CEO diyebiliriz.

Ancak işin içine girdiğimizde CEO’nun bir yöneticiden daha fazla olduğunu görüyoruz. Şirket içerisinde konum olarak en yüksek olan bu çalışanlar mali konulardan güvenliğe, motivasyondan koordinasyona kadar pek çok konuda görev alır. Yani klasikleşmiş yönetici ile CEO’luk aynı kavramlar değildir. Bazı şirketlerde işletme mezunu CEO olarak görev alabilir.

Günümüz şartlarında bir CEO’nun işletme içerisinde yerine getirdiği görevler şu şekilde sıralanabilir;

  • Gerekli toplantıları planlama, gerçekleştirme ve önderlik etme
  • Reklam çalışmalarını planlama ve başlatma
  • Çalışanlara liderlik etme ve onları güdüleme
  • Çalışanların motivasyonunu en yüksek düzeyde tutma
  • Günlük operasyonları gerçekleştirme
  • Finansal planlamaları yapma
  • Şirketin iç ve dış güvenliğinde rol alma
  • Diğer firmalar ile iletişimde görev alma
  • Gelecek yıllar için strateji oluşturma ve planlama
ceo maaşları ne kadar
ceo maaşları ne kadar

Nasıl CEO Olunur?

CEO kavramı özel şirketlere ait olan bir kavramdır. Yani CEO olmak istiyorsanız özel sektörde çalışmak zorundasınız. Hal böyle olunca CEO olmanın koşulları bir hayli farklılık gösteriyor.

Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor ki CEO olmak için en az lisans düzeyinde tercihen yüksek lisans eğitimi almış bir kişi olmanız gerekiyor. Böylelikle eğitim açısından diğer çalışanların bir adım önünde olmanız gerekiyor.

Aldığınız eğitimin finansal konularla ilişkili olması ve bu konuda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda motivasyon sahibi, büyük hedefleri olan, disiplin sahibi olan ve iletişim yetenekleri yüksek olan bir kişi olmanız gerekiyor.

Eğer bütün bu koşulları yerine getiriyorsanız ve ilgili sektörde tecrübeniz varsa diğer çalışanlardan bir adım öndesiniz demektir. Geriye kalan tek şey çalıştığınız firmada adım adım yükselmek ve bu koltuğa oturmak için gerekli stratejileri uygulamak.

Türkiye ceo maaşları ne kadar
Türkiye ceo maaşları ne kadar

CEO Maaşları 2023 Güncel

Daha önce de belirttiğimiz üzere CEO’luk görevi özel sektör için geçerli olan bir görevdir. Aynı zamanda kamuda görev alamayan bu çalışanlar şirket politikaları doğrultusunda bir maaşa tabi tutulur. Yani kısaca CEO maaşı şirketten şirkete değişiklik gösterir.

Ülkemiz şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda CEO’lara verilen maaşların ortalama bir çalışana verilen maaşlardan daha fazla olduğunu görüyoruz. Normal çalışanların maaşından daha fazla alması da oldukça doğal tabi.

Ülkemizdeki CEO görevindeki kişilerin maaşları ortaya çıktı. En düşük 30 bin TL civarında, en yüksek olan maaşın ise 1 milyon TL civarında olduğu söyleniyor. CEO’ların ortalama maaşları ise geçen yıl 40 bin TL civarında iken bu yıl 60 bin TL civarında.

Arada bu kadar çok uçurumun olması şirketlerin büyüklüğü nedeniyle kaynaklanıyor. Şirketlerin piyasa değeri, yıllık kazancı, satış oranı, prim vb. konular CEO’ların alacakları maaşları etkiliyor. Örneğin bir şirketin 2023 yılında yapacağı satış miktarı 2019 yılında yapacağı satışlardan daha fazla ise muhtemelen CEO’ya verilecek maaş da artış gösterecektir.

CEO’ya verilen maaşların normal çalışanların maaşından fazla olmasında CEO’lara verilen görevin önemli olması etkili oluyor. Büyük sektör şirketlerinin CEO’larının neden daha fazla aldığını bu şekilde öğrenebiliyoruz.

Bu yazımızda CEO maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştık. CEO’lar ile ilgili merak ettiğiniz başka soru varsa bunu bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Türkiye'de Bir CEO Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye’de bir CEO ortalama 60 bin TL civarında maaş alıyor.

Amerika’da CEO’lar Ne Kadar Kazanıyor?

Amerika’da Üst düzey bir CEO en az 250 bin dolar maaş alıyor.

CEO Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

CEO olmak için tercihen finans alanında yüksek lisans yapmak ve ilgili sektörde tecrübe sahibi olmak gerekiyor.

Apple CEO'su Ne Kadar Maaş Alıyor?

Apple CEO’sunun güncel maaşı 14.7 milyon dolar.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu