Özel Sektör Maaşları

Finans Direktörü Maaşları 2022 Ne Kadar Oldu?

Finans direktörü maaşları ne kadar? Finans direktörü nasıl olunur? Finans direktörünün görevleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve finans direktörü ile ilgili merak ettiğiniz hususları sizler için derledik.

Finans Direktörü Nedir, Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Finans direktörü; görev yaptığı kurumun bütün finansal işlemlerinden sorumlu olan görevlilere verilen isimdir. Aynı zamanda finans müdürü olarak da ifade edilir. Ancak finans direktörü muhasebeci değildir. Bu iki meslek grubunun birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Muhasebeciler, görev yaptıkları kurumdaki finansal işlemlere dair kayıtları tutarlar. Finans müdürleri ise görev yaptıkları kurumda daha önce belirlenen hedeflere ulaşmak için finansal kaynakların idaresi ve yönetiminden sorumludur.

Finans Direktörü Maaşları
Finans Direktörü Maaşları

Finans ve muhasebe çok yakın alanlardır. Bundan dolayı zaman zaman iki meslek grubu birbirlerinin alanlarındaki işleri üstlenebiliyor. Finans müdürlerinin temel görevleri arasında muhasebe kayıtlarını tutmak olmasa da bazen bu tür görevleri üstleniyorlar.

Finans müdürü; görev yaptığı kurumda finansal işlemlerin bir numarasıdır. Ödeme ve tahsilatlar başta olmak üzere bütün finansal işlemler finans direktörü tarafından yönetilir. Bundan dolayı da finans direktörleri bu alanda uzmanlık ve deneyim sahibi olmalıdır.

Finans Direktörü Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Finans müdürü olmak için adayların öncelikle finansla ilgili olan lisans programlarının birinden mezun olması gerekiyor. Mezun olunması gereken üniversite bölümleri şunlardır;

 • İktisat
 • İşletme
 • Ekonometri
 • Maliye

Bu bölümlerden mezun olmak, tek başına finans direktörü olmak için yeterli değildir. Lisans diplomasına sahip olanlar kendilerini bu alanda geliştirmelidir. Özellikle istatistik ve matematik alanında çalışmalar yapılmalılar, hatta imkanı olanlar bu alanların birinden yüksek lisans yapmalıdır.

Finans direktörlüğü, sorumluluğu çok fazla olan meslek gruplarından biridir. Finansal işlemleri yönetmek ve bunların takibini üstlenmek uzmanlık isteyen bir konudur. Burada yapılacak bir yanlışlık veya gösterilecek bir ihmal neticesinde büyük olumsuzluklar meydana gelebilir.

Finans direktörleri özel sektörde görev yapıyor. Özel sektörde finans müdürü olmak isteyenler İŞKUR ve özel istihdam bürosu olarak faaliyet gösteren kurumlara başvurabilirler. Burada yer alan ilanlar değerlendirilebilir veya kayıt oluşturularak uygun bir iş geldiğinde sizinle iletişime geçilebilir.

Özel istihdam büroları faaliyet tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere Türkiye İş Kurumu tarafından yetkilendirilirler. Böylece İŞKUR üzerindeki yük de hafiflemiş olur. Ancak yetkilendirilen kuruluşlar 4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alamaz. Ek olarak, aşağıda IEEE GTÜ tarafından hazırlanan videoyu bırakıyoruz.

İlginizi çekebilir: banka müdürü maaşı

İlginizi çekebilir: mali müşavir maaşları

İlginizi çekebilir: mali müşavir nasıl olunur

Finans müdürü olmak isteyenler burada belirtilen yolları kullanabileceği gibi internet üzerinden yayınlanan ilanları da takip edebilir. Güzel bir CV ile bu tür ilanlara başvuru yapılabilir.

Finans Direktörü Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Finans müdürü maaşları, 7.500 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor. Alınan maaşlar özellikle kişinin bu alandaki deneyimi, eğitim seviyesi ve görev yaptığı kurumlarla direkt olarak ilgilidir. Finans direktörleri, günümüzde farklı büyüklükteki birçok kuruluşta görev yapabiliyor. Görev yapılan kuruluşun maaş politikasına bağlı olarak finans müdürleri farklı seviyelerde maaş alıyor.

Finans direktörü maaşları ile ilgili bir standart yoktur. Kurumların finansal performanslarını direkt olarak etkiliyorlar. Bundan dolayı özellikle büyük firmalar deneyimli ve kendini geliştirmiş finans müdürlerini bünyelerinde tutmak için yüksek maaşlar veriyor. Küçük kurumlar ise kendi bütçelerine göre ödeme yapabiliyor. Dolayısıyla finans müdürü maaşı asgari ücret olabileceği gibi 10.000 TL üzeri dahi olabilir. Maaşlar, çalıştıkları kuruma göre değişkenlik gösteriyor.

Finans Direktörü Maaşları Ne Kadar
Finans Direktörü Maaşları Ne Kadar

Finans Direktörü Ne İş Yapar?

Finans direktörü, çalışmış olduğu kurumun bütün finansal işlemlerinden birinci dereceden sorumludur. Görev ve sorumlulukları çok fazladır. Bunlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Nakit akışını takip etmek, analizini yapmak ve gelecek planlarını bu analiz sonuçlarına göre oluşturmak
 • Finansal bilgileri oluşturmak ve bunların yorumlanmasını gerçekleştirmek
 • Finansal açıdan stratejik ve uzun vadeli planlar oluşturmak
 • Piyasa gidişatına yönelik analizler yapmak
 • Rakip analizi yapmak
 • Finansal risklerin en az indirgenmesi için gerekli adımları atmak
 • Maliyetlerin düşürülmesi için çalışmalar yapmak ve bu alandaki değişimleri izlemek
 • Bütçe yönetimi
 • Yıllık izlemenin yapılmasını sağlamak
 • Finansal alanla ilgili olan mevzuattaki değişiklikleri takip etmek ve gerekli adımları atmak

Buradan da anlaşılacağı üzere finans direktörlerinin görev ve sorumlulukları oldukça fazladır. Bundan dolayı finans müdürü pozisyonunda görev yapacak kişilerin kendilerini geliştirmiş ve bu alanda deneyim sahibi olması gerekiyor. Finans direktörü maaşları da bu yetkinliğe göre belli bir oranda artmakta veya azalıyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu