Dilekçe

Fiyat Teklifi Örneği Nasıl Hazırlanır 2022 Fiyat Teklifi Nedir?

Bu yazımızda ürün ya da hizmet satışı yapan kişiler için fiyat teklifi örneği vererek bu tekliflerin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler vereceğiz. İster bir işletme sahibi olun ister satış personeli olun bu yazı tam da size göre.

Fiyat Teklifi Nedir, İşletmeler İçin Fiyat Teklifi Örneği 2022

Günümüzde faaliyet gösteren işletmeler bir mal ya da hizmet karşılığında ticaret yaparak gelir elde etmeye çalışırlar. Yani bir şirket başka bir şirkete ürün ya da hizmet satarken aynı zamanda farklı bir şirketten ürün ya da hizmet satın almalıdır. Yani kısaca ticaret yapan bütün şirketler kendi aralarında bir alış satış döngüsü oluştururlar.

fiyat teklifi örneği
fiyat teklifi örneği

Firmaların çok fazla sayıda kurum ve kuruluşa ürün/hizmet sattığını düşünecek olursak her müşteriyle doğrudan iletişime geçmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliriz. İş planından tutun da yapılacak işlerin ne kadar masraf çıkaracağına kadar birçok konu şirketleri büyük ölçüde yorar ve zamanlarını alır. Fakat işletmeler fiyat teklifi olarak adlandırılan sunumlar sayesinde bu yorucu işleri daha kolay bir şekilde yapabilmekte.

Fiyat teklifi kısaca müşterilere ürün ve hizmet hakkında bilgiler (fiyat, geçerlilik tarihi, ürünler vs.) bilgiler vermeye yarayan tekliflerdir. İş teklifi gibi de düşünebileceğiniz bu teklifler müşterinin daha önceden bilgi sahibi olmak istediği ve ilgilendiği ürün/hizmetler için oluşturulur ve karşı tarafa sunulur. Müşterilerden gelen talep ve teklif isteğine göre hazırlanan bu sunumlar belirli bir şablon üzerine hazırlanarak kurumsal bir görünüm elde edilir.

Teklif oluşturmaya karar verildikten sonra çoğu zaman satış süreci başlar. Şirketler satış tekliflerinden sonra müşterilerinden herhangi bir şekilde geri dönüş yapmalarını talep eder. Bu doğrultuda karşı taraf şirkete “… teklifinizi kabul ediyoruz” şeklinde sözlü geri dönüşler yapabileceği gibi doğrudan alış kararı da verebilir. Büyük şirketler bu teklif hazırlama ve bu teklifleri takip etme konusunda daha disiplinli olduğu için bu işlemler için ayrı satış personelleri tutmayı tercih eder.

Bu yazıda her türlü firmaya fiyat teklifler hakkında bilgeler vereceğiz. Bu bilgileri daha anlaşılır olması adına sizler için bir sonraki başlık ta bir fiyat teklif örneği oluşturduk. Fiyat teklifi şablonunu kendi firmanıza göre değiştirerek ya da diğer fiyat teklif metinlerinde oynamalar yaparak kurumsal bir fiyat teklif şablonu oluşturabilirsiniz.

fiyat teklifi örneği nasıl hazırlanır
fiyat teklifi örneği nasıl hazırlanır

Örnek Fiyat Teklif Şablonu

Fiyat teklifi örneğimizi vermeden önce bu teklifleri hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili biraz bilgi vermek istiyoruz. Teklif formunuza kurumsal ve ciddi bir görünüm yaratmak için bazı eklemeler yapmanız gerekiyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Müşteriye dair bilgiler
  • Satıcıya dair bilgiler
  • Teklif geçerlilik tarihi
  • Ara toplam ve KDV dahil toplam ücret
  • Hizmet ve ürünler ile ilgili genel bilgiler
  • Varsa hizmet ile ilgili detaylar

Sizler için hazırladığımız fiyat teklif örneği şu şekildedir;

Başlangıç Tarihi: 20 Eylül 2022                                                                                Bitiş Tarihi: 20 Ekim 2023

Müşteri Bilgisi

Emek Ateş

Ostim 100. Yıl Sitesi 31. Sokak No: 80 Yenimahalle/Ankara

emekates@ornekmusteri.com

Ürün Adı Ürün Adedi Fiyat
1 Lotus Gelinlik 1 3500 TL
2 Lavinia Gelinlik 1 4500 TL
3 Elfida Gelinlik 1 3500 TL
4 Bahar Gelinlik 1 2950 TL
5 Pera Gelinlik 1 4850 TL
6 Katrin Gelinlik 1 4200 TL
7 Focus Gelinlik 1 4500 TL

 

Ara Toplam 28.000 TL
%18 KDV 5.040 TL
Toplam 33.040 TL

 

Teklifi Hazırlayan

Çağlar Demir

 

Fiyat teklifi ile ilgili vereceğimiz örnek bu şekilde. Bazı müşteriler özel olarak tekliflerde ürün ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgi isteyebilir. Teklifler müşterinin istediği şekilde hazırlanırsa satış işlemleri daha iyi gerçekleşebilir ve firmalar kendilerini daha iyi ifade eder.

Teklif Yazısı Nedir?

Teklif yazıları ürün ve hizmetlerin ne kadar maliyetler yapılacağını gösteren yazılardır.

Proforma Faturanın Bağlayıcılığı Var Mı?

Proforma faturanın herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

Proforma Fatura Yerine Geçer Mi?

Proforma fatura yerine geçmez.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu