Kamu Maaşları

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi yardımcılığı maaş ne kadar, otopsi yardımcıları ne iş yapar, otopsi yardımcılığı bölümü nasıl bir bölüm? Bu yazımızda sağlık sisteminin önemli parçalarından biri olan otopsi yardımcılığı hakkında bilgi verdik.

Otopsi Yardımcılığı Nedir?

Otopsi yardımcılığı ya da bilinen diğer adıyla adli tıp teknikerliği otopsi çalışmaları için oluşturulan bir pozisyondur. Sağlık teknikeri olarak çalışan adli tıp tekniker personelleri adli vakalarda adli tıp hekimine yardımcı olur.

adli tıp teknikeri otopsi yardımcılığı maaş
adli tıp teknikeri otopsi yardımcılığı maaş

Otopsi yardımcıları ölüm sonrası dönem için çalışma yaparlar. Adli Tıp Kurumu için görev yapan otopsi çalışmaları otopsi hekimlerinin olay yeri incelemelerine katılır, otopsi yapılırken insizyon kesilerinde diğer sağlık uzmanlarına yardımcı olur.

Otopsi Yardımcıları Ne İş Yapar?

Otopsi yardımcılarının temel görevi otopsi hekimlerine yardım etmektir. Bu kapsamda ölüm sonrası dönemde adli vakalarda cenazenin açılması, dokulardan örnek alınmasında, cenazenin kapanması vb. çalışmalar gösterir.

Otopsi yardımcıları tek başına otopsi çalışmalarına katılamaz. Çünkü bir otopsi raporunu oluşturacak kadar teknik ve teorik bilgiye sahip değillerdir. Ancak otopsi uzmanlarına cenazelerin açılıp kapatılmasında, rapor tutulmasında ve doku örneklerinin alınmasında yardımcı oldukları için mevcut işleri hafifletirler.

Otopsi Yardımcısı Olmak İçin Hangi Bölüm?

Otopsi yardımcı olmak isteyen bir kişinin üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden biri olan otopsi yardımcılığı bölümlerinden mezun olması gerekir. Bölüm mezunları adli tıp teknikeri unvanıyla özel sektör ve kamuda çalışmaya başlayabilir.

Otopsi yardımcısının en çok mezun olduğu üniversiteleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Karabük Üniversitesi
  • İstanbul Gelişim Üniversitesi
  • Doğuş Üniversitesi
  • Üsküdar Üniversitesi
  • Fırat Üniversitesi

Taban puanlar ve bursluluk hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz YÖK Atlas’ı ziyaret edebilirsiniz.

Otopsi Yardımcılığı İş İmkanları

Otopsi yardımcılığı iş imkanları az olan bölümlerdendir.  Özel sektör ve kamu bu sağlık teknisyenlerinin çalışma alanlarından olsalar da otopsi yardımcılığı bölümlerinden mezun olan teknikerlere çok fazla ihtiyaç duyulmuyor.

Yıllık atama sayısı çok az seviyelerde olan otopsi yardımcılığında aynı zamanda yüksek atama puanları engel olarak duruyor. Bu nedenle mezunların pek çoğu farklı alanlarda eğitim görmeyi ve çalışmayı tercih ediyor.

İlginizi çekebilir: ameliyathane hizmetleri maaşı nedir?

otopsi yardımcılığı maaş
otopsi yardımcılığı maaş

Otopsi Yardımcılığı Maaş

Geldik içeriğimizin en çok merak edilen sorusuna. Otopsi teknikeri maaşları ne kadar?

Özel sektörde otopsi yardımcılığı maaşı asgari ücret seviyelerinde. Ekstra mesai yapmayan otopsi yardımcılarına genellikle asgari ücret teklif ediliyor. Otopsi yardımcısının kamudaki maaşları ise yaklaşık 6 bin 500 TL kadar.

Otopsi yardımcılığı maaş 2023 yılında bu şekildeydi. Kamuda çalışan otopsi yardımcıları döner sermaye, nöbet ücreti vb. eklemeler ile daha fazla da maaş alabilir.

Otopsi yardımcılığı hangi dersler var?

Otopsi yardımcılığı bölümünde adli tıp, insan anatomisi, insan fizyolojisi ve adli biyoloji gibi dersler vardır.

Otopsi yardımcılığı yapılır mı?

Otopsi yardımcılığı bölümünü sağlık sektörüne ilgisi olan ve cenazeler üzerinde çalışma yapabilecek olan kişiler yapmalıdır.

Otopsi yardımcılığı staj var mı?

Otopsi yardımcılığı okuyan kişilerin staj zorunluluğu vardır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu