Borsa

Trabzonspor Hissesi Alınır Mı

Bu yazıyı okuyarak Trabzonspor hisseleri ile ilgili bilgilere ulaşabilir ve Trabzonspor hissesi alınır mı şeklindeki sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Ancak öncesinde belirtmeliyiz bu yazıda yazan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi taşımamaktadır. Burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı almak ve alım satım yapmak ciddi mali kayıplara neden olabilir.

Borsa şirketlerin paylarının satışa sunulduğu bir yatırım platformudur. Borsa sayesinde herhangi bir şirket hissesinin bir kısmını halka arz eder ve bu şekilde hem sermayesi artar hem de hisse senedine olan talebe göre şirketin değerinde artış yaşanır. Bunun için reklam şirketlerinden inşaat şirketlerine kadar pek çok şirket halka arz yapabilir. Yatırımcılar biraz teknik analiz biraz da temel analiz yöntemleri uygulayarak hisselerin gelecekteki konumunu tahmin eder ve bu hisse senedine yatırım yapma kararı alır. Bu yazımızda sportif yatırım modellerinden biri olan Trabzonspor takımının hisselerine yönelik bilgiler vereceğiz.

Trabzonspor Hissesi Alınır Mı
Trabzonspor Hissesi Alınır Mı

Trabzonspor Hissesi Alınır Mı? Trabzonspor Hissesi Nedir,

Trabzonspor hissesi Trabzonspor A.Ş. şirketinin paylarını ifade eder. Trabzonspor Sportif Yatirim Ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. adı altında faaliyet gösteren şirket uzun zamandan bu yana borsada dolaşımdadır. Yatırımcılar hisse senedi alım satımı yaptığı platformlarda bu hisse senetlerini TSPOR kodu ile bulabilir.

Trabzonspor daha çok futbol alanında faaliyet gösteren bir spor kulübüdür. Bu nedenle Trabzonspor’un futbol alanında göstereceği başarılar şirketin değerini ve dolaylı olarak da hisse senetlerinin fiyatlarının belirlenmesini sağlamaktadır.

Bazı yatırımcılar özellikle spor faaliyetlerini yakından takip ettiğinde spor kulüplerinin hisselerini satın alabiliyor. Bunun içinde yatırımcılar teknik analiz yöntemlerinin yanı sıra temel analiz yöntemlerini de kullanarak yatırım kararı alır. Bu noktada TSPOR hisse senedine yatırım yapmak isteyen kişiler bu spor kulübünün gelecekteki başarılarını göz önünde bulundurur. Ancak günümüzde Trabzonspor esas olarak futbol alanında ön plana çıktığı için şirketin değerini futbol alanındaki başarılar belirlemekte.

TSPOR Hissesi Alınır Mı
TSPOR Hissesi Alınır Mı

Trabzonspor Genel Hisse Bilgileri

Trabzonspor hissesinin alınıp alınmayacağı hakkında bilgi sahibi olmadan önce bu hissenin güncel verilerini bilmek gerekmektedir. Trabzonspor hissesi alınır mı diye soranlar için TSPOR hissesine ait güncel veriler şu şekildedir;

Gelir434,86 M
Son 1 Yıl Fiyat Aralığı (En düşük – En Yüksek)1,73-4,672
Hacim13.576.916
Piyasa Değeri1,73 B
1 Yıllık Değişim51,98%
Tedavüldeki Hisse500.000.000
Sonraki Kazanç Tarihi3 Kasım 2023

 

TSPOR Hissesinin Geleceği Nasıl Tahmin Edilir?

Bir hisse senedine yatırım yaparken iki farklı analiz yöntemine başvurulur. Bunlar teknik ve temel analizdir. Teknik analizde hisse senedinin dolaşımdaki hacmi, destek ve direnç noktaları, indikatörler, grafik bilgisi vb. faktörler incelenir. Temel analiz yönteminde ise o şirketin aldığı kararlar, son dakika haberleri, gelecekteki yatırımları, kurul toplantıları ve o sektördeki başarıları dikkate alınır. TSPOR hisse senedine yatırım yaparken de bu iki analiz yönteminden faydalanılır.

Trabzonspor hissesi Nisan 2021 tarihinden beri bir yükseliş hareketi yakalamış durumda. Grafiğe baktığımız takdirde hissenin düşüşü Nisan ayı itibariyle sona ermiş ve tam tersi harekete başlamış olduğunu görebilir. Güncel olarak 3,40 ₺ fiyatıyla borsada işlem gören TSPOR hissesinin nasıl hareket edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu hareketler sonucunda Trabzonspor hissesi alınır mı alınmaz mı kendi kararınızı verebilirsiniz.

Trabzonspor hissesinin temel analizi teknik analizden biraz daha farklıdır. Trabzonspor hissesinin temel analizinde faydalanılacak bilgiler şu şekildedir;

  • Piyasa: Bir hisse senedine yatırım yapılırken bakılması gereken ilk detaylardan biri piyasadır. Piyasanın genel yönü hisse senetlerinin ortalamaları ile belirlendiği için yatırımda genel bir kanıya varılabilir.
  • Ekonomik Verilerin Takip Edilmesi: Bu temel analiz yönteminde şirketin ekonomik verileri dikkate alınır. TSPOR hissesi için konuşacak olursak futbol takımının borç durumu, geçen sezonlara göre yaptığı transferlerdeki kâr durumu, spor kulübünün uluslararası turnuvalardan elde edebileceği gelir ve buna benzer birçok detay temel analiz yaparken dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir.
  • Haber: Haber takibi bir hissenin geleceği ve yatırımın devamı için olmazsa olmazlardandır. Günümüzde haberler kitlesel olarak kısa süre içerisinde herkese ulaştığı için hisse senedi değerleri ani olarak değişiklik gösterebilir. Bu noktada dünya çapındaki ekonomik haberlerin yanı sıra şirketi ilgilendiren haberler de yakından takip edilmelidir. Örneğin TSPOR hissesi için konuşacak olursak futbol kulübünün dünya yıldızı bir futbolcu ya da teknik direktör ile anlaşmasını konu alan bir haber tüm ülkede yayımlanırsa şirketin kağıtlarına olan talep artacak ve buna bağlı olarak da hisse senedinin değeri artış gösterecektir. Başka bir örnekle Trabzonspor kulübü Avrupa kupalarından men cezası gibi cezalar aldığında şirket ekonomik açıdan zorlanacağı için şirketin değeri azalacak ve buna bağlı olarak da hisse senetlerinin değeri düşecektir.
  • Sektör: Borsada bulunan hisseler farklı sektörlerde olduğu için o sektörün genel takibinin yapılması gerekmektedir. TSPOR kategorisi nedeniyle spor faaliyetlerinden etkilenir. Örneğin Türkiye Milli Takımı’nın dünya sıralamasındaki yeri değişirse ve istikrarsız bir görünüm sergilerse dolaylı olarak diğer Trabzonspor’un da dahil olduğu kulüplerin hisse senetleri de azalacaktır.
  • Genel Şirket Analizi: Genel şirket analizi bir temel analizin olmazsa olmazlarından biridir. TSPOR hissesinin şirket analizinde kar oranı, gelir verileri, bilanço, likitide oranı ve faaliyetleri göz önünde bulundurularak bir temel analiz yapılmalıdır.

 

Trabzonspor Hissesi Yorumları
Trabzonspor Hissesi Yorumları

Aynı zamanda, bedelsiz ve bedelli sermaye artırımı yapacak şirketler listesini ilgili sayfalarımızda açıkladık.

Trabzonspor Hissesi Yorumları

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki herhangi bir yatırım aracı için tavsiye vermek ülkemizde yasal değildir. Bu nedenle burada yazılan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Burada yazacaklarımız ünlü analistlerin yaptığı yorumları içerir, yatırım tavsiyesi içermez.

Borsa analistlerine göre şu an için Trabzonspor hissesi hakkında net bir yorum yapmak mümkün değil. Şirket hisseleri her ne kadar yükseliş eğiliminde olsa da bazı pürüzler net bir yorum yapmaya engel oluyor. Trabzonspor her sene şampiyonluk sloganıyla yola çıkan ve oldukça yıldız isimlerle kadrosunu dolduruyor olsa da şampiyonluk namına bir başarı gösterememesi yatırımcıların çekinmesine neden oluyor.

Çekinen yatırımcılar ya bu hisseden alım satım yapmayı tercih etmiyor ya da elindeki kâğıtları elden çıkartıyor. Avrupa maçlarına etkili olarak başlayan ve kadrosunu başarılı sporcular ile dolduran Trabzonspor Futbol Kulübü ligin ilk haftalarında başarılı bir mücadele gösterdiği takdirde yükselişe geçebilir. Tabi ki bu etmenlerin yanı sıra şirketin genel durumu, kulübün iç dengeleri ve genel piyasa faktörleri de hisse senedinin değerinin belirlenmesinde etkili olabilir.

Trabzonspor Hissesi Nereden Alınır?

Trabzonspor hissesi diğer hisselerde olduğu gibi SPK anlaşmalı kurumlardan ya da bankalardan satın alınabilir. Bunun için ilgili kurum ile sözleşme yapmak yeterlidir.

Trabzonspor Hissesi Ne Zaman Temettü Dağıtacak?

Trabzonspor son olarak 30 Kasım 2020 tarihinde kâr payı dağıtımı ile ilgili bir kurul toplantısı yaptı. 6 Ocak 2021 tarihinde yapılan genel kurul toplantısında alınan karara göre TSPOR kâr payı dağıtımı yapmayacak.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu