İnşaat

Ytong Fiyatları

Yeni nesil yapı malzemelerinden birisi olan ytong, aynı zamanda gaz beton adıyla da bilinir. Birçok alanda kullanılan ve kullanıldığı alanlara önemli avantajlar sağlayan bir üründür. Peki, ytong fiyatları nedir? Bu ürünün hangi çeşitleri vardır?

20 lik ytong fiyatları, 10 luk ytong fiyatları ve çok daha fazlasını sizler için derledik. Yazımızın devamında hem ytong özellikleri ile aklınızdaki sorulara cevaplar bulacaksınız, hem de fiyatlar konusunda bilgi edineceksiniz.

Ytong Nedir?

Ytong; kuvarsit, çimento, kireç ve suyun karıştırılması ile elde edilen bir yapı malzemesidir. Kendine has yapısının içerisinde alüminyum tozları da bulunur. Bunlar sayesinde ytong, gözenekli bir yapıya sahip olur. İşte söz konusu gözenekli yapı, ytong veya diğer adıyla gaz betonun önemli bir ısı yalıtım malzemesi haline gelmesini sağlar.

Ayrıcı ses yalıtımı konusunda da oldukça başarılıdır. Ağırlıklı olarak inşaat sektöründe kullanıldığı ifade edilebilir. Ytong fiyatları da bu yüzden en fazla inşaat sektörü ile ilgilenenler tarafından merak edilir.

Gazbetonlar, kendilerine özel yapıları sayesinde yapı sistemlerinde dış ve iç duvar malzemesi olarak kullanılırlar. Özellikle ses ve ısı yalıtımı bu şekilde daha etkili olarak sağlanmış olur. Bunun haricinde ytonglar, yığma yapılarda taşıyıcı dış ve iç duvar malzemesi olarak kullanılırlar. Buradan da anlaşılacağı üzere ilgili yapı malzemelerinin kullanım alanları oldukça geniştir.

ytong fiyatları
ytong fiyatları

Ytong Özellikleri Nelerdir?

Ytong fiyatları haricinde bu özel malzemenin özellikleri de fazlasıyla merak edilmektedir. Öne çıkan özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Hacminin %80’den fazlasının hava dolu gözeneklerden meydana gelmesi, ısı ve ses yalıtımında başarılı sonuçlar vermesini sağlar. Öyle ki, benzeri malzemelere göre çok daha hafif, yalıtım konularında ise daha etkilidir. Ytong sayesinde yapılar yazları serin, kışları ise sıcak olur.
  • Ytong, hafif bir malzeme olmasına karşın mukavemet gücü yüksektir. Bu konudaki beklentileri rahatlıkla karşılar.
  • A1 sınıfı ürünler, hiç yanmaz kategorisinde yer almaktadır. Bahsedilen durum ise yapıların emniyeti açısından önemlidir. Bu yüzden yangın duvarı olarak da isimlendirilirler.
  • Üretildiği malzemeler bakımından çevre dostudur.
  • İstenilen ölçülerde üretilebilir. Üretimde milimetrik hassasiyet gözetilir.
  • İşlenmesi kolaydır. Farklı ürünlerin üretilmesi mümkündür. (Duvar blokları, çatı plağı, döşeme plağı, U blok, tamir malzemesi vb.)

İlginizi çekebilir: gazbeton fiyatları ne kadar?

Ytong Fiyatları Ne Kadar?

Ytonglar, özel yapı malzemeleridir. Çünkü içerikleri, geleneksel yapı malzemelerine göre daha farklıdır. Özellikle kuvarsit gibi bir maddenin içerisinde yer alması, alüminyum tozu ile gözeneklerin oluşturulması, gazbetonun özel olmasını sağlar. Bununla birlikte kereste fiyatları listesine de ihtiyaç duyabileceğinizi düşündük.

Ytong, farklı ürünler olarak üretilebilir. Örneğin, duvar blokları veya çatı panelleri olarak üretimi mümkündür. Dolayısıyla da panel fiyatları da direkt olarak bu konuyla ilgilidir.

Ytong veya gazbeton, farklı ölçülerde üretilebilir. Üretildiği boyutlara bağlı olarak isimlendirilir. Söz konusu ürünlere ilişkin fiyatlar şu şekildedir:

Ytong Fiyatları 2023
ÜrünFiyat
5 lik ytong3,80TL
10 luk ytong6,25TL
15 lik ytong9,10TL
20 lik ytong12,50TL

 

ytong döşeme örneği
ytong döşeme örneği

Burada yer alan rakamlar, ytong adet fiyatı olup, alınacak adet sayısına bağlı olarak değişecektir. Ytong duvar fiyatları genel olarak bu şekildedir. Ancak bunların haricinde de farklı ytong ölçüleri ve fiyatları olduğu bilinmelidir. Son olarak ytong fiyatları Koçtaş gibi yapı marketlerde daha farklı seviyelerde olabilir.

Gazbeton ytong fiyatları, uygun fiyat seviyesine sahip ürünler olarak dikkat çeker. Özellikleri ve ısı yapılımı konusundaki etkinliğinin bu noktada mutlaka dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Ytong ile yapıların inşasında özel olarak geliştirilen yapıştırıcının kullanılması gerekir. Ytong yapıştırıcı fiyatı ise 25 kg olan torba için 15-20 TL seviyelerindedir.

1 palet ytong fiyatı, 500 TL civarındadır. Ancak ürünün genel özelliklerinin bu noktada belirleyici olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden ytong palet fiyatı değerlendirilirken, palet içerisinde ytongların hangi ölçülere sahip olduğuna bakılmalıdır.

Ytong fiyatlarına ilişkin değerlendirmeler yapılırken, m2 duvar hesabı da yapılmaktadır. Örneğin; 1 m3 ytong ile 10 m2 duvar yapılabilir. Böylelikle 10 m2 duvar için fiyat alınabilmektedir. Aslında fiyatlar, adet üzerine hesaplanır, ancak müşterilerin istekleri karşısında ytong tuğla fiyatları seçenekleri, burada bahsedildiği gibi de ifade edilebilir.

Sitemizde yer alan ytong fiyatları ile ilgili rakamlar sadece bilgilendirme amaçlı olarak paylaşılmaktadır. Rakamların farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla da ürünleri almak istediğinizde farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu