Özel Sektör Maaşları

Mekatronik Mühendisliği Maaşı

Mekatronik mühendisi maaşı ne kadar? Mekatronik mühendisi nasıl olunur? Mekatronik mühendisi ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve mekatronik mühendisliği ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Mekatronik Mühendisliği Maaş 2023

Mekatronik mühendisliği maaşı, 8.000 TL ile 16.000 TL arasında değişiyor. Mühendisin deneyimi, alınan maaşı fazlasıyla etkiliyor. Bunun yanında görev yapılan firmanın veya şirketin büyüklüğü de yine maaşlar üzerinde etkili oluyor.

Mekatronik mühendisleri sadece özel sektörde değil aynı zamanda kamuda da görev yapabilir. Devletin farklı kurumları, farklı dönemlerde alım yapıyor. Devlette mekatronik mühendisi maaşı, ortalama 6.000 TL’dir. Ancak kıdem, derece, medeni hal ve benzeri unsurlara bağlı olarak alınan maaşlar değişiklik gösterebiliyor.

Her ne kadar mekatronik mühendisleri için kamu gibi bir seçenek olsa da, devlet kurumlarının yaptığı alımlar çok kısıtlıdır. Farklı kurumlar sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda alım yapıyor. Bundan dolayı mekatronik mühendisliği için esas istihdam alanı özel sektördür. Özel sektör içinde hemen her dönemde mekatronik mühendisleri istihdam imkanı buluyor.

Mekatronik Mühendisliği Maaş
Mekatronik Mühendisliği Maaş

Mekatronik mühendisliği, ülkemizde yeni yeni tanınan mühendislik dalıdır. Yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği ve makine mühendisliği derslerinin olduğu bir alandır. Bundan dolayı diğer mühendisliklere göre nispeten biraz daha zordur. Özellikle bahsedilen mühendislik dallarının en zor derslerinin burada bulunması, mekatronik mühendisliği öğrencilerini fazlasıyla zorlar.

Mekatronik, mekanik elektronik anlamına gelen bir kelimedir. Mekanik ve elektroniğin bir araya getirildiği mühendislik dalı mekatronik mühendisliğidir. Mühendislik bölümlerinde özel bir yeri vardır ve taban puanları 300 ile 480 arasındadır.

Puan aralığı oldukça geniştir ancak kaliteli eğitimi ile öne çıkan üniversitelerdeki taban puanlar oldukça yüksektir. Bu alanda kendini geliştirmek ve ilerlemek isteyen adayların mutlaka kaliteli eğitim veren üniversiteleri tercih etmesi gerekiyor. Ayrıca mezun olduktan sonra da mühendislerin sürekli kendilerini geliştirmesi önemlidir.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları 2023

Mekatronik mühendisliği maaşları ortalama olarak 9.000 TL’dir. Ancak buradaki rakam farklı unsurlara göre değişiyor. Özellikle bu alanda deneyim ve eğitim seviyesi maaşları fazlasıyla etkiliyor. Deneyimli ve uzmanlığı yüksek bir mekatronik mühendisi 20.000 TL üzerinde maaş alabilir. Ancak yeni mezun ve deneyimsiz bir mühendis ise 8.500 TL ile 16.500 TL arasında maaş alır. Mekatronik mühendisi maaşları ne kadar şeklindeki sorunun net bir yanıtı yoktur.

Mekatronik mühendislerine devlet kadrolarında çok az yer veriliyor. Bundan dolayı esas istihdam alanı özel sektördür. Özel sektörde Mekatronik mühendisi maaşları deneyime bağlı olarak değişiyor. En az 10 yıllık deneyime sahip bir mekatronik mühendisinin maaşı 10.000 TL üzerindedir.

Mekatronik mühendislerinin mekanik, elektronik ve yazılım gibi alanlarda bilgi sahibi olması ve bu alanları etkili olarak kullanması birçok alanda istihdam imkanı bulmasını mümkün kılıyor. Otomasyon sistemleri ve robotik sistemlerin bulunduğu alanlar başlıca istihdam alanlarıdır. Fabrikalar, tıbbi cihaz üretim merkezleri, eğitim, uzay sanayi, sağlık hizmetleri ve üretim endüstrileri gibi çok farklı alanlarda iş bulabilirler.

Günümüzde mekatronik mühendislerine aşağıdaki görevleri nedeniyle birçok noktada ihtiyaç duyuluyor. Mekatronik mühendislerinin başlıca görevleri şunlardır;

 • AR-GE ve inovasyon üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapmak.
 • Otomasyon sistemlerinin sıfırdan tasarlanması veya mevcut olanların geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirmek.
 • Robotik sistemler üzerine çalışmalar yürütmek.
 • Robotik sistemlerin kontrolünü yapmak, arızalarını tespit etmek ve onarımı sağlamak.
 • İnsansız hava araçlarına ilişkin çalışmalar yapmak.
 • Bilgisayar destekli programlar kullanarak belli alanda analiz çalışmaları yürütmek ve bunlara ilişkin simülasyonlar oluşturmak.

Günümüzde özel bir yeri olan mekatronik mühendisleri adeta geleceğin teknolojisinin inşa edilmesi ve bunların geliştirilmesinde rol alır. Mekanik, elektronik ve yazılım gibi üç önemli alanı birleştiren bu mühendislik dalı sanayi ve üretim alanlarında yaşanacak olan gelişmelerin temel noktalarından biridir.

Mekatronik mühendislerinin görevleri yeni nesil teknolojilerin üretim alanında kullanılmasını sağlıyor. Yeni nesil üretim yöntemlerinde mekatronik mühendislerine büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor.

Mekatronik Mühendisliği Maaşı 2023

Mekatronik mühendisliği maaşı devlette ortalama 6.000 TL, özel sektörde ise ortalama 8.000 TL’dir. Ancak buradaki rakamlar farklı unsurlara göre değişebilir. Bütün mekatronik mühendislerinin bu düzeyde maaş aldıklarını söylemek yanlış olacaktır. Bazıları çok daha düşük rakamlara çalışırken alanında deneyimli olanlar çok daha yüksek maaşlara çalışabilir.

Özel sektörde görev yapan neredeyse bütün meslek gruplarında maaşları etkileyen unsurların başında deneyim geliyor. Deneyim ne kadar yüksek ise alınan maaş da o kadar yüksek oluyor. Ancak bazı alanlarda aynı zamanda eğitim kalitesi ve seviyesi de önemlidir. Mekatronik mühendisliği için de bu durum geçerlidir. Ülkemizdeki üniversiteler arasında eğitim kalitesi farkının çok fazla olması mezun olunan üniversiteyi bile önemli hale getiriyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi gibi eğitim kalitesini ispatlamış olan üniversitelerden mezun olanlar hem iş imkanı hem de maaş konusunda daha avantajlıdır. Aldıkları eğitimin kaliteli olması, yüksek puanla üniversiteye girmeleri ve yeterliliklerinin beklentileri karşılaması, istihdamda iyi üniversitelerden mezun olanlara ağırlık verilmesine neden oluyor.

İlginizi çekebilir: uçak mühendisliği maaş

İlginizi çekebilir: otomotiv mühendisliği maaş

Mekatronik Mühendisliği Maaş 2023

Mekatronik mühendisliği maaş 2023 yılında ortalama 9.000 TL’dir. Kamuda sınırlı sayıdaki mekatronik mühendisi ortalama 8.000 TL maaş alırken, özel sektörde ise maaşlar arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Deneyimli ve eğitim seviyesi yüksek olanlar 16.000 TL üzerinde maaş alırken, deneyimsiz ve yeni mezun olanlar ise ortalama 4.000 TL maaş alıyor.

Farklı alanlarda çalışan mekatronik mühendisleri çalıştıkları alana göre farklı unvanlar alır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Yazılım mühendisi.
 • Sistem mühendisi.
 • Proje mühendisi.
 • Otomobil mühendisi.
 • Kontrol sistem mühendisi.
 • Servis mühendisi.

Bunlar ve benzerleri aynı zamanda mekatronik mühendislerinin görev yaptıkları pozisyonlardır.

Mekatronik mühendisliği maaşı aynı zamanda görev yapılan firmalara göre de değişiyor. Yerel bazda faaliyetleri olan küçük bir firmada çalışan mühendisler nispeten daha düşük maaşlar alırlar. Buna karşın tanınan ve büyük çaplı faaliyetleri olan firmalarda görev yapanlar ise daha yüksek maaşlar alıyor.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları ne kadar
Mekatronik Mühendisliği Maaşları ne kadar

Mekatronik Mühendisliği Yurtdışı Maaşları

Mekatronik mühendisliği yurtdışı maaşları, ülkelere göre ciddi anlamda farklılık gösteriyor. Ancak ortalama olarak mekatronik mühendisliği yurtdışı maaşları 45.000 $ ile 90.000 $ arasındadır. Bu rakamlar yıllık maaşlardır. Bazı ülkelerdeki ortalama yıllık maaşlar ise şu şekildedir;

 • Kanada 90.000 CA$
 • ABD: 80.000 $
 • Almanya: 75.000 €
 • İngiltere: 55.000 £
 • Fransa: 45.000 €

Mekatronik mühendisliği maaşları genel olarak bu şekildedir. Yurtdışında maaşlar ülkemize göre çok daha yüksektir. Bundan dolayı mekatronik mühendisleri birkaç yabancı dil öğrenerek yurtdışındaki iş imkanlarına yöneliyorlar.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu